4 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt. Z tej okazji przygotowaliśmy wystawę, która ma przybliżać warszawiakom sylwetki bezdomnych psów i kotów, będących pod opieką Schroniska „Na Paluchu”. Wystawa „Bezdomny nie znaczy gorszy” jest uhonorowaniem tych wszystkich zwierząt, które zawiedli ludzie, ale którym inni ludzie dali nadzieję. Bezdomne psy i koty nie biorą się znikąd. Trafiają do schroniska nie ze swojej winy. Nie są gorsze od naszych domowych pupili – czują tak samo, kochają tak samo, a my jesteśmy zobowiązani, by robić wszystko, żeby ich tułaczka i bezdomność były tylko epizodem w ich życiu.
Za pośrednictwem tej wystawy chcemy zwrócić uwagę na sytuacje zwierząt towarzyszących, które z różnych przyczyn pozbawione zostały opieki człowieka.
Ogromny wpływ na zmniejszenie tego problemu w m.st. Warszawa mają podejmowane corocznie przez Miasto działania zmierzające do zmniejszenia populacji zwierząt niechcianych, zwierząt pozbawionych tożsamości. Bezpłatne czipowanie zwierząt, bezpłatne zabiegi kastracji zwierząt właścicielskich, wspieranie organizacji prozwierzęcych przeciwdziałających bezdomności, to tylko część działań, a skuteczne wyprowadzanie zwierząt z bezdomności realizowane z powodzeniem przez Schronisko „Na Paluchu” jest tego wyraźnym uzupełnieniem.
Tylko w 2020 roku do Schronisko trafiły 2293 psy i 1519 kotów. Mimo tak ogromnego napływu zwierząt – stan zwierząt w schronisku regularnie się zmniejsza, obecnie na co dzień w schronisku przebywa niespełna 400 psów i około 50 kotów. 2020 przyniósł aż 1694 psich i 1245 kocich adopcji, zaś 670 psów i 157 kotów zostało odebranych przez swoich właścicieli.
W obecnym roku obchodzimy także 20-lecie Schroniska jako jednostki budżetowej m.st. Warszawy. Choć jubileusz schroniska przypada na tak trudny ze względu na pandemię czas, nie ustajemy w wysiłkach, by zapewniać zwierzętom opiekę na najwyższym poziomie i by procesy adopcyjne były nieprzerwanie realizowane.
Poza polepszającymi się statystykami adopcji i odbiorów zwierząt i zmianami, które w Schronisku dostrzec można gołym okiem, na przestrzeni ostatnich 20 lat zaobserwować można jeszcze jedną zmianę – zmianę w mentalności mieszkańców Warszawy, coraz bardziej wrażliwych na los bezdomnych zwierząt, gotowych nas wspierać świadomych, że sprawy Schroniska są także ich sprawami. Dzięki takim akcjom jak Adoptuj Warszawiaka, Marsz Kundelków, ale i wystawom, bezdomne zwierzęta, rezydujące na peryferiach Warszawy, stały się ważnymi mieszkańcami miasta, naszymi zwierzętami.