Działalność wolontariuszy

W schronisku „Na Paluchu” wolontariusze działają w 21 grupach. Jedna grupa zajmuje się kotami pozostałe 20 psami.

 

Każda psia grupa ma swoich podopiecznych. Wolontariusze odpowiadają nie tylko za spacery ale także za promocję swoich podopiecznych i realizację procesów adopcyjnych. Nie każdy wolontariusz musi angażować się we wszystkie obszary działalności. Dzięki organizacji pracy w grupach każdy może wybrać zadania, na których chce się skupić.

Wolontariat w Schronisku "Na Paluchu"

„Na Paluchu” wolontariat nie jest jedynie dodatkowym elementem funkcjonowania schroniska – jest jego sercem, wizytówką. Bez wolontariuszy realizacja wielu zadań byłaby niemożliwa. W schronisku znajduje się obecnie ok. 500  psów a liczba kotów waha się od 30 do 180 zależnie od sezonu.

Ze schroniskiem współpracuje też w ramach wolontariatu wielu fotografów, zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Fotowolontariusze robią zdjęcia zarówno w schronisku jak i na różnych wydarzeniach w których bierzemy udział z psami.  Za oddzielnymi zasadami współpracy zdjęcia wykorzystywane są na stronie schroniska i portalach społecznościowych do ogłaszania zwierząt. Ponadto wybrane zdjęcia wykorzystujemy tez w materiałach promocyjnych: billbordach, ulotkach, kalendarzach. Dołącz do nas. Dowiedz się jak zostać Fotowolontariuszem.

Wolontariusze wychodzą z psami na spacery, opiekują się kotami, socjalizują zwierzęta, tworzą ogłoszenia i szukają domów dla podopiecznych schroniska. Są odpowiedzialni także za kontakt z osobami zainteresowanymi adopcją. Przeprowadzają  spacery przedadopcyjne, wizyty w potencjalnych domach, a także monitorują dalsze losy swoich podopiecznych − utrzymują kontakt z ich nowymi rodzinami, służą radą, gdy pojawiają się problemy, odbywają wizyty kontrolne.

Poza pracą bezpośrednio związaną ze zwierzętami wolontariusze angażują się w akcje edukacyjne dotyczące zapobiegania bezdomności, dobrostanu zwierząt, relacji ludzko-zwierzęcych itd.