Koty to zwierzęta, które nie żyją w grupach, to samotnicy, dlatego komunikacja zapachowa jest dla nich bardzo ważna. W ten sposób przekazują informacje o sobie innym osobnikom, które odbierają te komunikaty o wiele późnej. Koty pozostawiają swój zapach za pomocą gruczołów wydzielających feromony w różnych obszarach ciała.
Głowa
Na głowie kota (broda, wargi, wibrysy, policzki) znajdują się feromony, które uwalniane są wraz z wydzieliną z gruczołów łojowych. Pocierając głową i policzkiem, kot zaznacza swój teren i przedmioty, które uznaje za BEZPIECZNE. Kot w ten sposób oznacza (czasem też lizaniem) zaprzyjaźnione psy, koty (aby zapobiec agresji terytorialnej) oraz ludzi. Tych samych gruczołów używają kocury, w miejscach w których spotykają się z kotką w rui. Znaczenie głową (brodą, policzkiem) ma nie tylkoznaczenie chemiczne, ale również wizualne. Koty robią to częściej w obecności innego znajomego kota.
Kał i Mocz
Wraz z moczem obszar genitalny kota wydziela feromony z gruczołów łojowych znajdujących się w napletku, waginie i cewce moczowej. Wraz z kałem z gruczołów okołoodbywych wydzielane są feromony, które są najsilniejszym zapachem służącym do zaznaczenia terytorium. Kał i mocz są jednym z ważniejszych elementów w komunikacji chemicznej kotów. Ostrzykiwanie moczem jest szczególnie charakterystyczne dla niekastrowanych kocurów, które w ten sposób oznajmiają swoje przybycie, pozostawiają o sobie informacje i grożą drugiemu kocurowi. Moment ten jest bardzo charakterystyczny. Kot staje tyłem do wybranej powierzchni i z podniesionym ogonem wypuszcza niewielką ilość moczu na PIONOWĄ powierzchnię (ściany, meble itp.) Kotki również znaczą teren, szczególnie podczas rui. Za pomocą kału kot oznacza granice swojego terytorium lub jakiś szczególny punkt, broniąc dostępu do nich. Jeżeli twój kot, pomimo czystego żwirku i odpowiednio dobranej kuwety, pozostawia „kupę” w widocznym miejscu, jest to bardzo silny sygnał o zaznaczeniu swojego terenu. Takie zachowania przejawiają bardzo silne i pewne siebie koty.
Listwa mleczna
Feromony z gruczołów sutkowych znajdują się w bruździe pomiędzy listwami mlecznymi. Feromony te wydzielają tylko kotki karmiące. Utrzymują się one przy skórze kotki do ok. 5 dnia po odstawieniu kociąt. Feromony te działają uspokajająco tak samo dla młodych jak i dorosłych kotów.
Łapy
Kocie łapy również wyposażone są w gruczoły produkujące feromony. Znajdują się one na opuszkach łap oraz między palcami. Feromony wydzielane są razem z potem, głównie w momentach stresu. Oznacza to, że kot za pomocą tych gruczołów oznacza miejsca niebezpieczne. Np. podczas wizyty u lekarza kot w momencie stresu wraz z potem wydziela te feromony i w ten sposób oznacza transporter jako niebezpieczny. Dlatego po każdej wizycie u lekarza należy dokładnie umyć transporter, aby zmyć z niego „zapach strachu”. Podczas drapania kot zostawia ślad nie tylko zapachowy, ale również wizualny, mówiących, że ten teren należy już do danego osobnika.