Zarządzeniem nr 01/2022 Dyrektora Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie z dnia 10 stycznia 2022 r. powołano Komisję Etyczną oraz określono procedury jej działania w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie
Skład Komisji Etycznej
- Zastępca Dyrektora ds. przeciwdziałania bezdomności zwierząt – przewodniczący komisji,
- Kierownik ambulatorium lub lekarz weterynarii – zastępca przewodniczącego komisji,
- Przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Weterynarii – członek komisji,
- Przedstawiciel Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy – członek komisji,
- Behawiorysta z którym została zawarta umowa na świadczenie usług behawioralnych – członek komisji,
- Lider Grupy wolontariackiej pod opieką której znajduje się zwierzę – członek komisji,
- Kierownik sekcji opieki bytowej – członek komisji
Przedmiot działania Komisji Etycznej
- Weryfikacja składanych wniosków dotyczących dalszego losu zwierząt bezpośrednio zagrażających ludziom lub innym zwierzętom, jeżeli nie jest możliwy inny sposób usunięcia zagrożenia.
- Komisja obraduje na posiedzeniach przy obecności co najmniej 5 członków i obecności co najmniej jednego lekarza weterynarii, Przedstawiciela PIW, Kierownika sekcji opieki bytowej, a decyzja podejmowana jest większością głosów obecnych na posiedzeniu członków komisji.
- Wnioski do komisji mogą być zgłaszane przez pracownika Schroniska, behawiorystę współpracującego ze Schroniskiem, wolontariusza.
- Obsługa Komisji Etycznej prowadzona jest przez Biuro Przyjęć i Adopcji Zwierząt oraz sekretariat Schroniska.
Procedura postępowania Komisji Etycznej
- Przyjęcie wniosku dotyczącego zwierzęcia przebywającego w Schronisku, które bezpośrednio zagraża ludziom lub innym zwierzętom (załącznik nr 1 do procedury).
- Sporządzenie opinii przez behawiorystę dotyczącej wnioskowanego zwierzęcia.
- Przeprowadzenie I posiedzenia Komisji Etycznej:
a) zapoznanie się z wnioskiem
b) wysłuchanie wnioskodawcy (opiekuna, behawiorysty, wolontariusza)
c) sporządzenie Raportu z I posiedzenia Komisji Etycznej (załącznik nr 2 do procedury). - Wydanie zaleceń przez Komisję Etyczną odnośnie resocjalizacji i dalszych działań dotyczących zwierzęcia zgłoszonego we wniosku.
- Sporządzenie opinii behawiorysty dotyczącej wnioskowanego zwierzęcia uwzględniającej uzyskane efekty z realizacji zaleceń Komisji Etycznej wydanych na pierwszym posiedzeniu.
- Przeprowadzenie II posiedzenia Komisji Etycznej:
a) zapoznanie się z opinią behawiorysty,
b) zapoznanie się z wnioskami/opiniami innych członków komisji,
c) sporządzenie Raportu z II posiedzenia Komisji Etycznej (załącznik nr 3 do procedury). - Podjęcie przez Komisję Etyczną ostatecznej decyzji względem wnioskowanego zwierzęcia i przedłożenie jej do akceptacji Dyrektorowi Schroniska.
- Zatwierdzenie decyzji Komisji Etycznej przez Dyrektora Schroniska.
- Wykonanie zatwierdzonej przez Dyrektora Schroniska decyzji Komisji Etycznej wskazującej konieczność uśpienia zwierzęcia przez Lekarza weterynarii – eutanazja.
- Posiedzenie Komisji Etycznej zwołuje przewodniczący lub jego zastępca nie później niż w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku.
- Termin kolejnego posiedzenia w sprawie tego samego zwierzęcia wyznacza przewodniczący Komisji uwzględniając wnioski członków komisji.
- Drugie posiedzenie komisji powinno zostać przeprowadzone nie później niż w ciągu 30 dni od daty sporządzenia raportu z pierwszego posiedzenia.