Pobierz pełną wersję naszego Poradnika po adopcji.*
*Teraz każda osoba, która adoptuje od nas psa, dostanie bezpłatnie poradnik w wersji papierowej . Osoby, które adoptowały od nas psa wcześniej, także otrzymają bezpłatnie , jeśli zgłoszą się do Biura Przyjęć i Adopcji z umową adopcyjną. Pozostałe osoby otrzymają poradnik w podziękowanie za darowiznę min 15 zł.
Pierwsze chwile w nowym domu
- Pamiętaj! Ze schroniska należy jechać prosto do domu – nie do sklepu! Na zakupy przyjdzie czas.
- Zdecydowałeś/aś się adoptować psa ze schroniska i dać mu szczęście, chcesz dla niego jak najlepiej. Pragniesz zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i wszystko, czego potrzebuje. Pamiętaj jednak, że adoptowany pies nie rozumie Twoich intencji, jest zdezorientowany nową sytuacją. Jesteś dla niego człowiekiem, którego prawie nie zna i który zabiera go w nieznane miejsce. Nowy dom, zmiana otoczenia, podróż – to wszystko wywołuje stres i lęk u nawet najbardziej odważnego psa.
- Postaraj się pomóc zwierzęciu w trudnej dla niego chwili. Nie lamentuj, nie przytulaj, nie pocieszaj, nie pochylaj się nad psem – to tylko pogłębi lęk psa. Pozwól zwierzęciu swobodnie zapoznać się z jego nowym domem, obwąchać wszystkie kąty, znaleźć sobie wygodne miejsce. Jeśli pies przez pierwszy okres pobytu w domu nie będzie chciał do Ciebie podchodzić lub będzie chował się pod meblami, nie wyciągaj go na siłę. Niech sam podejdzie do ciebie wtedy, gdy poczuje się na tyle bezpiecznie, aby to zrobić z własnej woli. Jednak każde podejście do ciebie nagradzaj przyjazną pochwałą i smakołykiem (nie przejmuj się jeśli pies go nie zje). Pamiętaj, zestresowany pies dużo pije –zapewnij mu miskę z wodą.
- Poproś też pozostałych domowników, by przez pierwszych kilka dni nie zachęcali psa do kontaktu ani do zabawy. Ponadto w początkowym okresie po adopcji nie zapraszaj do domu gości – niech pies oswoi się najpierw z obecnością domowników i poczuje bezpiecznie w ich towarzystwie.
- Posłanie dla psa połóż w ustronnym miejscu, z dala od przejść – tak, aby miał on tam swoje bezpieczne schronienie. Nie zmuszaj psa do korzystania z posłania – początkowo będzie wybierał sobie różne miejsca do odpoczynku.
- Przygotuj się na to, że w pierwszym okresie po adopcji pies może reagować niepokojem na różne bodźce – odgłosy za oknem, na klatce schodowej, dzwonek telefonu lub do drzwi, dźwięk włączonej pralki, suszarki do włosów, odkurzacza itp. Nie irytuj się, daj psu czas na oswojenie się z nieznanymi dotąd odgłosami.
- Zazwyczaj pies zabrany ze schroniska nie pachnie zbyt ładnie. Wstrzymaj się jednak z kąpielą przynajmniej 4 − 5 dni aż zwierzak nabierze do Ciebie zaufania. Dla większości psów kąpiel jest bardzo dużym przeżyciem. Zrób wszystko, żeby zapewnić pupilowi komfort psychiczny i nie dokładać stresów. Jeśli zapach psa bardzo Ci przeszkadza, kup suchy szampon dla psa lub przetrzyj go ściereczką nasączoną wodą z odrobiną octu ( w proporcji: 1 łyżeczka octu na litr letniej wody).
- Przeprowadzka do nowego miejsca, zamieszkanie z niezbyt dobrze znanymi osobami, zmiana wody czy rodzaju karmy może być przyczyną biegunki u psa w pierwszym okresie po adopcji. Sytuacja jednak powinna się unormować w ciągu kilku dni. Nie wpadaj więc z tego powodu w panikę. Jeśli jednak stan ten po trzech dniach nie minie, udaj się do lekarza weterynarii, aby sprawdzić, czy ze zdrowiem zwierzęcia wszystko jest w porządku.
Nauka zostawania samemu w domu
Grzeczne zostawanie samemu w domu jest jedną z najważniejszych umiejętności, jakie powinien posiąść Twój pies. Niektóre psy odczuwają silny lęk fachowo nazywa się ten stan „lękiem separacyjnym”) związany z nieobecnością opiekuna – szczekają, wyją, niszczą przedmioty, załatwiają się, a w skrajnych wypadkach nawet okaleczają same siebie. Dobrze zapobiegać tego rodzaju problemom i od pierwszych dni uczyć psa, że Twoje wyjście nie jest końcem świata i zawsze wracasz do domu.
Staraj się już od pierwszych chwil po adopcji uczyć psa zajmowania się samym sobą – nie zwracaj na niego zbytniej uwagi, nie głaszcz bez przerwy, nie reaguj na każdą zaczepkę do zabawy.
Ćwicz zostawanie psa w domu. Zakładaj buty i kurtkę, bierz do ręki klucze i wychodź za drzwi (możesz zacząć od wychodzenia do drugiego pokoju). Na początek stój za nimi kilka sekund i wracaj zawsze zanim pies zacznie odczuwać niepokój. Stopniowo wydłużaj czas nieobecności. Nie wracaj w momencie, gdy pies drapie w drzwi lub wokalizuje (szczeka czy wyje) – będzie to dla niego sygnał, że takie zachowanie sprawia, że wracasz do domu. Wychodząc z domu nie żegnaj się, a po powrocie nie witaj się wylewnie z psem. Na czas swojej nieobecności możesz zostawić psu jakiś gryzak lub zabawkę (są specjalne zaprojektowane) wypełnioną czymś pysznym np. pasztetem czy specjalnie przygotowaną pastą – pies będzie miał zajęcie, a wylizywanie jedzenia ze środka zabawki go uspokoi. Nie zostawiaj psu jednak jedzenia, którym może się udławić lub zrobić sobie krzywdę (np. kości- ostre odłamki mogą poranić przewód pokarmowy psa)).
Jeśli ćwiczenia nie przynoszą rezultatów i pies coś zniszczy – po powrocie do domu nie karć psa! Pamiętaj, że zarówno nagroda, jak i kara mogą nauczyć czegoś psa, tylko jeśli zastosuje się je do kilku sekund po zdarzeniu! Skontaktuj się z wolontariuszem psa lub z behawiorystą, który pomoże Ci rozwiązać problem. Pamiętaj, że psy nie niszczą niczego by zrobić ci na złość – robią to wtedy, gdy się nudzą lub odczuwają silny niepokój. Na wszelki wypadek cenne przedmioty czy dokumenty schowaj w miejscu niedostępnym dla psa.
Spacery
- Aby zwiększyć bezpieczeństwo psa w pierwszym okresie po adopcji zakładaj mu zarówno obrożę, jak i dobrze dobrane, mocno przylegające do ciała psa szelki. Zarówno do obroży, jak i do szelek przypnij smycze (dotyczy to szczególnie psów lękliwych). Otrzymaną w schronisku adresatkę ze swoim numerem telefonu przypnij do obroży / szelek, które pies będzie miał na spacerze zawsze na sobie. W pierwszym okresie po adopcji wyprowadzaj psa na krótsze, ale częstsze spacery, najlepiej niezbyt daleko od domu. Może się zdarzyć, że pies będzie na tyle zestresowany w pierwszym okresie po adopcji, że nie będzie chciał wychodzić i/albo załatwiać się na zewnątrz. Najlepszym lekarstwem będzie w tym wypadku spokój i czas. Nie krzycz na psa, gdy zdarzy mu się załatwić w domu. Najlepiej nie rób z tego sprawy, nie komentuj, szybko i bez słowa posprzątaj. Jeśli pies zacznie się załatwiać w Twojej obecności, najlepiej przerwij mu tę czynność, podnosząc go do góry (jeśli jest mały) lub lekko pociągnij go za obrożę (jeśli jest większy) i wyprowadź go na dwór, a gdy tam się załatwi – nagródź go (w ciągu kilku sekund!) czymś pysznym i pochwal.
- Na początku bezwzględnie nie spuszczaj psa ze smyczy! Możesz to zrobić dopiero wtedy, gdy będziesz mieć pewność, że pies wraca na zawołanie i poznasz jego reakcję na różne bodźce np. pies może pobiec za kotem albo ptakiem, może przestraszyć się samochodu, innego psa, petardy etc. Pierwszy raz spuść psa na ogrodzonym terenie razem ze smyczą, żeby w razie czego móc go złapać. Jeśli pies nie będzie chciał do Ciebie wrócić – nie krzycz na niego i nie goń go! Pies może się Ciebie wystraszyć lub pomyśli, że chcesz się z nim bawić i będzie uciekał! Zamiast tego ukucnij i miłym, spokojnym głosem zawołaj go, wabiąc go dodatkowo smaczkami.
- Ważne, aby przez pierwsze dni odbywać spacery blisko domu. Pies musi poznać otoczenie, oswoić się z nim, poczuć pewnie. Dalekie wycieczki odłóż w czasie – pamiętaj, że Twój pupil jest cały czas w silnym stresie związanym ze zmianą miejsca zamieszkania.
- Staraj się wybierać trasy w spokojnym miejscu, z daleka od ulicy – na razie nie poznałeś/aś dobrze swojego psa, nie potrafisz przewidzieć wszystkich jego reakcji, nie wiesz, czego się boi, co go drażni, w jakich sytuacjach będzie próbował salwować się ucieczką.
- Pozwól psu na kontakty z innymi psami. W kontaktach z nimi zachowaj spokój – nie napinaj smyczy, nie odciągaj nerwowo psa od drugiego czworonoga. Twoje zdenerwowanie i napięta smycz będzie dla psa sygnałem, że dzieje się coś złego, przed czym trzeba się bronić.
Zdrowie psa
- Według ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt jesteś zobowiązany/a raz w roku szczepić psa przeciwko wściekliźnie. Warto rozważyć i skonsultować ze swoim lekarzem także szczepienia przeciwko chorobom wirusowym. Nie są one obligatoryjne, jednak warto powtarzać je co kilka lat (częściej u młodych zwierząt).
- Zabezpieczaj psa przed pchłami i kleszczami przez cały rok, nie tylko w ciepłym okresie roku. Kleszcze (nosiciele takich chorób jak borelioza czy babeszjoza, czyli chorób niosących śmiertelne zagrożenie) są aktywne także w zimie. Babeszjoza jest chorobą śmiertelną i tylko szybkie podjęcie leczenia może ocalić twojego psa od śmierci). Na rynku jest wiele preparatów do wyboru – warto skonsultować ich zastosowanie z lekarzem weterynarii.
- Jeśli adoptowany pies jest Twoim pierwszym zwierzęciem i nie masz zaufanej lecznicy weterynaryjnej, warto zapytać znajomych o ich doświadczenia lub skontaktować się z wolontariuszem psa, który doradzi, jakiego lekarza wybrać.
- Bądź uważny/a i obserwuj swojego pupila. Jeżeli zauważysz u psa przedłużającą się apatię, brak apetytu, biegunkę, wymioty, kaszel i inne niepokojące objawy, udaj się do lekarza. Nie szukaj porad medycznych w Internecie, wśród osób niedoświadczonych, które nie są lekarzami weterynarii.Jeśli Twój pies poważnie zachoruje, pamiętaj, że tak samo, jak w medycynie ludzkiej, w weterynarii istnieją specjalizacje lekarskie. Z poważną chorobą warto więc udać się do specjalisty zamiast leczyć ją u lekarza internisty. Zanim to jednak zrobisz, zrób wywiad wśród rodziny / znajomych oraz w Internecie (poczytaj opinie o danym lekarzu) – tak, aby wybrać zaufanego lekarza.
Żywienie
- Pies musi mieć cały czas dostęp do czystej wody! Wodę należy wymieniać minimum raz dziennie.
- Najlepiej podziel dzienną porcję jedzenia na co najmniej dwie części i karm psa co najmniej dwa razy dziennie. Pamiętaj, by karmić psa po spacerze (najbezpieczniej odczekać godzinę) – inaczej narażasz pupila na śmiertelnie niebezpieczny skręt żołądka. Jeśli rozpoznasz u swojego psa objawy skrętu, natychmiast udaj się do lekarza weterynarii! Pamiętaj – w przypadku skrętu żołądka pomóc może jedynie operacja! Skręt może objawiać się ślinieniem, niepokojem, rozdętym brzuchem, wymiotami, trudnościami z oddychaniem, osłabieniem, przechylaniem ciężaru ciała do przodu (pies stara się maksymalnie obciążyć przednie łapy, a odciążyć tylne.Postaraj się nie zmieniać gwałtownie diety psa. Może to spowodować problemy żołądkowe.
- W dniu adopcji nie karm psa. W schronisku psy są karmione raz dziennie rano, więc w dniu adopcji psiak otrzymał już posiłek. Przez kolejne dni możesz podawać nieco mniejsze niż właściwe dla wagi psa porcje. Miska z jedzeniem dla psa nie powinna być ciągle dostępna. Nawet jeśli pies nie tknie jedzenia, zabierz miskę po 15 minutach i bądź w tym działaniu konsekwentny. W ten sposób pies nauczy się pór karmienia i będziesz mógł kontrolować ilość zjadanego pokarmu. Nie przekarmiaj psa! Otyłość jest chorobą, która niesie za sobą poważne konsekwencje.
- Jeśli zamierzasz karmić psa suchą karmą, zwróć uwagę na jej skład. Kupuj karmę w sklepach zooologicznych lub lecznicach weterynaryjnych, gdyż dostępne tam karmy są dobrej jakości. Nie kupuj karmy w zwykłym sklepie spożywczym, najczęściej bowiem dostępne są tam mieszanki słabej jakości – ich podawanie może negatywnie odbić się na zdrowiu zwierzęcia.
Pomoc behawiorysty
Adoptujący zwierzęta z naszego Schroniska mają możliwość skorzystania z bezpłatnej porady behawioralnej. Porady odbywają się w Schronisku po wcześniejszym uzgodnieniu dokładnej daty i godziny i są dostępne przez okres 3 miesięcy od daty adopcji. Wizytę można umówić w Biurze Adopcji tel. 22 846 02 36
Ważne
Pamiętaj o obowiązku wykastrowania szczenięcia, które adoptowałeś.
U suczek wczesna sterylizacja znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów listwy mlecznej . W ten sposób zapobiegniesz też ropomaciczu i nowotworom narządów rodnych. Z kolei kastrując psa, zminimalizujesz ryzyko rozwoju schorzeń jąder i prostaty, zmniejszysz jego potrzebę oddalania się od domu i ewentualność znaczenia terenu. Niezależnie od płci psa, zabieg ten ma nie tylko wpływ na średnią długość życia Twojego pupila, ale pozwala też w humanitarny sposób zmniejszyć liczbę bezdomnych zwierząt. Jeżeli adoptowałeś jeszcze niewykastrowane zwierzę — umów się na zabieg w Schronisku w terminie wskazanym w umowie adopcyjnej. Możesz też wykonać zabieg u swojego weterynarza, ale musisz poinformować Schronisko o jego wykonaniu, potwierdzając tym samym wywiązanie się z zapisów umownych.
Pamiętaj o aktualizacji danych kontaktowych na chipie.
Zwierzęta adoptowane ze Schroniska na Paluchu są zachipowane i zarejestrowane w momencie adopcji na Twoje dane. W przypadku zaginięcia znacznie rosną szanse odnalezienia Twojego pupila. Jeśli zmienisz numer telefonu lub adres, powiadom o tym nasze schronisku a my dokonamy aktualizacji w bazie danych.