Obecnie w naszym schronisku na domy czeka aż 650 psów i 170 kotów.
Myślisz o adopcji zwierzaka schroniska, ale przerażają Cię procedury?
Uspokajamy – to nie takie trudne. I zostawiamy Wam ściągawkę, co robić.
- Adopcja psa
Przede wszystkim przemyśl, jakiego psa szukasz. Wygląd naprawdę ma najmniejsze znaczenie. Zastanów się, jaki tryb życia prowadzisz (aktywny czy raczej wolisz poleniuchować), w jakim miejscu mieszkasz (spokojna okolica czy centrum miasta) i jakie motywacje Tobą kierują?
Zajrzyj do bazy zwierząt https://napaluchu.waw.pl/zwierzeta/zwierzeta-do-adopcji/ i uważnie czytaj treść ogłoszeń – wolontariusze zawierają w nich wszystko, co wiedzą o danym psie. Nasza rada: lepiej najpierw zajrzeć na stronę niż przyjeżdżać od razu do schroniska – niewiele dowiesz się o psie, obserwując go przez kilka minut przez kraty.
Zadzwoń do wolontariusza/ki, porozmawiaj o adopcji. Słuchaj sugestii i nie zrażaj się, gdy usłyszysz, że wybrany pies raczej nie jest dla Ciebie. Wolontariusze działają dla dobra zwierząt, dobrze je znają i nie chcą zrobić krzywdy – ani im, ani Tobie.
Umów się na spacer zapoznawczy. Jeśli po spotkaniu z psem i wolontariuszem uznasz, że właśnie tego zwierzaka chcesz zabrać do domu, złóż ankietę przedadopcyjną. Na jej podstawie pracowniczka biura adopcji przeprowadzi z Tobą rozmowę. Pytań w ankiecie jest sporo – potraktuj odpowiadanie na nie, jako okazję, żeby jeszcze raz przemyśleć wszystkie aspekty opieki nad psem.
Jeśli otrzymasz zielone światło z biura adopcji, umów się na dodatkowy spacer/spacery. Tak, trzeba kilka razy przyjechać do schroniska. Jeśli to dla Ciebie za dużo, wyobraź sobie, że przez następne lata będziesz musiał/a wychodzić z psem kilka razy dziennie, bez względu na pogodę, inne obowiązki, samopoczucie. W przyszłości na pewno czekają Cię wizyty u weterynarzy – być może u specjalistów, do których trzeba będzie jeździć na drugi koniec miasta. Jeśli już na etapie starania się o adopcję nie możesz znaleźć czasu dla psa – co będzie później?
2. Adopcja kota
Procedura adopcyjna dot. kotów jest krótsza niż w wypadku psów – sama adopcja zamyka się w ciągu jednej wizyty w schronisku.
Wiesz na pewno, że w Twoim życiu jest miejsce dla kota – zdajesz sobie sprawę, że poza przyjemnościami czeka Cię sporo obowiązków? Masz świadomość, że zwierzak będzie z Tobą przez najbliższe lata, że musisz mu zapewnić opiekę na czas wyjazdów, przygotować mieszkanie tak, by było bezpieczne, liczysz się z kosztami leczenia weterynaryjnego i codziennej opieki?
Jeśli na wszystkie powyższe pytania odpowiesz sobie twierdząco, masz dwa wyjścia.
- Zajrzyj do bazy zwierząt https://napaluchu.waw.pl/zwierzeta/zwierzeta-do-adopcji/, zapoznaj się z ogłoszeniami kotów (w razie pytań możesz zadzwonić do wolontariuszek, których numery są w ogłoszeniach).
- Możesz też przyjechać do schroniska – na miejscu kocie opiekunki opowiedzą o zwierzakach czekających na dom.
Pamiętaj, by mieć ze sobą transporter do przewozu kotów – bez niego adopcja nie będzie możliwa.
Po wyborze kota/kotów do adopcji musisz złożyć ankietę przedadopcyjną. Czeka Cię jeszcze rozmowa z pracowniczką biura adopcji i, jeśli wszystko pójdzie dobrze, możesz podpisać umowę, odebrać dokumentację medyczną i odjechać ze zwierzakiem do domu