Na pierwszy rzut oka Kaszmir może onieśmielać - jego spojrzenie, sylwetka i umaszczenie przywodzą na myśl konkretne w swoim zachowaniu psy w typie TTB. Nie znamy jego pełnej historii, ale przyjechał do schroniska wycofany, wylękniony, z ranami na ciele, również takimi dawno zagojonymi.
Znajomych wolontariuszy Kaszmir od razu wita z radością i ufnością. Cierpliwie daje sobie założyć szelki, podnosi łapkę, gdy trzeba, cierpliwie i bez ekscytacji pozwala poprawić sobie obróżkę, podpiąć smycz. Niekiedy z radości na widok zaufanego człowieka skacze, ale szybko się opanowuje. Kaszmir stara się być bardzo współpracującym pieskiem.
Mimo tego zaufania i radości na widok znajomych osób wiemy, że jest psem raczej wycofanym i lękliwym. Ma za sobą krótką, nieudaną adopcję, dzięki której wiemy więcej o jego potrzebach i jakiego opiekuna powinien mieć. Szukamy domu, w którym panuje spokój, najlepiej też z dala od miejskiego zgiełku i nadmiernej ilości bodźców. Każdy pies idący do nowego domu potrzebuje czasu na oswojenie się z nową sytuacją, a Kaszmir najlepiej dogada się z osobą pewną siebie, ale cierpliwą, konsekwentną, ale szanującą granice i odrębność potrzeb psa. Przyszły opiekun powinien być otwarty na pracę - tu świetnym rozwiązaniem w dalszej perspektywie są sporty, trening, agility, zajęcia węchowe. Przy takich psiakach spacery w centrum miasta i tyle mogą nie wystarczyć, trzeba im zaproponować coś więcej.
Kaszmir chętnie chodzi na smyczy, często całkiem naturalnie przy nodze swojego przewodnika, szukając wsparcia i poczucia bezpieczeństwa, szczególnie gdy spotyka inne psy. Jest pierwszą reakcją jest zastygnięcie, raczej woli się wycofać, ale potrafi również wyskakiwać - doświadczony opiekun będzie mu sterem, wspomagającym nawigowanie w takich trudnych sytuacjach.
Zapraszamy na spacery zapoznawcze! Poznaj Kaszmira osobiście i przekonaj się, jak wyjątkowym jest psem. Być może to właśnie Ty staniesz się jego wymarzonym opiekunem.