Juna to maleńka, rozczulająca sunia – jest wesoła i kontaktowa, ale w niektórych sytuacjach bywa nieśmiała. Ma małe doświadczenie życiowe, więc dużo rzeczy ją dziwi i wywołuje strach. W pokonywaniu straszków bardzo pomaga jej towarzystwo psiej siostry i człowieka, zwłaszcza takiego ze smaczkami. Sunia szybko się uczy i robi postępy.
Juna jest bardzo proludzka – na widok człowieka wchodzącego do jej boksu szaleje ze szczęścia i rozdaje dużo buziaków. Bardzo lubi głaskanie i mizianki, które są nieodzownym elementem przed każdym spacerem.
Na spacerze Juna jest trochę chaotyczna – interesuje ją wszystko dookoła, trudno skupić jej uwagę. Wynika to głównie ze schroniskowego stresu, na który sunia reaguje pobudzeniem. Trening spokojnego chodzenia na smyczy będzie jednym z zadań nowego opiekuna.
Na widok innych psów Juna reaguje trochę nerwowo – z jednej strony jest ich ciekawa, a z drugiej trochę się boi. Dużo większe psy potrafi solidnie obszczekać. W stresujących sytuacjach szuka wsparcia w psiej siostrze i swoim opiekunie. Przyszły opiekun będzie musiał z nią popracować nad pewnością siebie i relacjami z psim gatunkiem.
Juna ignoruje przejeżdżające obok samochody, chociaż czasem zdarza jej się przestraszyć głośniejszych dźwięków. Mimo wszystko potrafi przełamywać swoje lęki – z dużym zaciekawieniem i lekką nutą niepokoju obserwuje przelatujące nad schroniskiem samoloty.
Przyszły opiekun musi liczyć się z tym, że Juna to jeszcze psie dziecko, które wymaga pracy i nauki praktycznie od zera. Nie wiemy, jak sunia zachowuje się w warunkach domowych, czy będzie potrafiła zachować czystość.
Dla Juny szukamy domu, który ma czas, cierpliwość i warunki, by przygarnąć psią nastolatkę. Szukamy opiekuna, który poświęci jej uwagę i będzie z nią pracować, by wyrosła na stabilną, pewną siebie suczkę. Przyszły opiekun Juny musi cierpliwie i umiejętnie odczytywać sygnały, poprzez które pies próbuje skomunikować się z człowiekiem. W związku z dużą potrzebą pracy nad sunią, Juny nie polecamy ludziom zabieganym i rodzinom z małymi dziećmi. Nie znamy jej stosunku do innych zwierząt towarzyszących, w tym kotów.