Oświadczenie w sprawie kota Bernarda

Oświadczenie p.o. Zastępcy Dyrektora, Kierownika ambulatorium lek. wet. Mateusza Miedzika z 4 sierpnia 2021 r. w sprawie śmierci kota 0260/21 Bernard.

W związku z wpisem profilu „Koty z Palucha” zamieszczonym w serwisie społecznościowym Facebook 3 sierpnia 2021 r. oraz powielaniem zawartych w nim tez w innych miejscach, uprzejmie informuję:

Kot 0260/21 „Bernard” przebywał w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie od 23 kwietnia 2021 r. Już w dniu przyjęcia stwierdzono u niego bardzo zły stan jamy ustnej (liczne braki w uzębieniu, na utrzymujących się jeszcze zębach masywny kamień nazębny), będący wskazaniem do wykonania zabiegu jej sanacji. 11 maja 2021 r. u Bernarda wykonano badanie echokardiograficzne, po którym zalecono wprowadzenie farmakoterapii kardiologicznej. W czasie tego badania stan jamy ustnej również został oceniony jako kwalifikujący do przeprowadzenia postępowania stomatologicznego. Jednocześnie zalecono kontrolne badanie kardiologiczne po upływie 2 miesięcy, wykonano je 13 lipca. Podtrzymano w nim zalecenie wykonania zabiegu stomatologicznego, jednocześnie terapia farmakologiczna została zmniejszona (ograniczono liczbę leków z dwóch do jednego). Obraz serca został określony jako bez przeciwwskazań bezwzględnych do znieczulenia oraz zalecono nadzór anestezjologiczny w czasie znieczulenia.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie było w stanie zagospodarować środki i czas na wykonanie zabiegu sanacji jamy ustnej własnymi siłami i jego termin został ustalony na 3 sierpnia 2021 r. Operację przeprowadziło 2 lekarzy, z czego jeden odpowiedzialny był za nadzór anestezjologiczny. Z uwagi na chęć uniknięcia kolejnego znieczulenia, u kota wykonano również (obowiązkową w schroniskach) kastrację. Pod koniec krótkiego (ok. 20-minutowego) zabiegu doszło do wstrząsu. Podanie leków oraz resuscytacja nie dały pożądanych efektów i pacjent zmarł.

W pierwszym półroczu 2021 r. w naszym Schronisku wykonano 787 zabiegów chirurgicznych, z czego zgonem innym niż śródoperacyjna eutanazja zakończyły się te przeprowadzone u 2 zwierząt (przy czym jeden z nich sam w sobie był zabiegiem ratującym życie u psa w ciężkim stanie). Choć liczba ta jest wyższa od pożądanej (zero), należy pamiętać, że znaczna część zwierząt trafiających do Schroniska przybywa w stanie zdrowia odbiegającym od idealnego i najczęściej bez żadnej historii weterynaryjnej, przy czym u kota Bernarda wykonano badania, które nie wykluczyły możliwości przeprowadzenia u niego znieczulenia. Ryzyko zgonu wpisane jest w chirurgię i inne zabiegi wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Dotyczy to również innych zakładów leczniczych dla zwierząt. W trwającym roku do takich sytuacji dochodziło niestety także u zwierząt wysyłanych do nich przez Schronisko oraz u zwierząt adoptowanych – wykonywanie zabiegów chirurgicznych poza Schroniskiem, również w asyście anestezjologicznej, także nie daje 100% gwarancji powodzenia.

Zawarta we wpisie profilu „Koty z Palucha” teza o przeprowadzeniu u kota zabiegu bez zaleconej asysty anestezjologicznej jest nieprawdziwa. Prowadzący profil zamieścili ją bez choćby próby uzyskania informacji od lekarzy pracujących w Schronisku.