Koty komunikują się z otoczeniem za pomocą sygnałów dźwiękowych, zapachowych i mowy ciała. Kocia komunikacja jest bardzo rozbudowana i często mylnie rozumiana przez człowieka jako kocia złośliwość.
Komunikacja werbalna
Dzikie dorosłe koty miauczą bardzo rzadko, nie potrzebują tego rodzaju komunikatów do porozumiewania się między sobą. Miauczenie kota powstaje w wyniku socjalizacji z człowiekiem. Jest to kocia odpowiedź na naszą komunikację werbalną. Rodzajów miauczenia jest wiele, każdy, kto ma kota, doskonale wie, kiedy jego pupil ma ochotę na zabawę, a kiedy przypomina, że czas na jedzenie. Jak odróżnić poszczególne komunikaty dźwiękowe?
- Krótkie miauknięcie oznacza powitanie, zagadanie „cześć, co słychać”
- Kilka krótkich miauknięć; często słyszymy ten dźwięk, kiedy wracamy z pracy, kot cieszy się z naszego powrotu i radośnie nas wita „no nareszcie wróciłeś, czekałem”
- Ponaglające przedłużone miauknięcia: słyszymy je zawsze podczas przygotowania posiłku dla kota „szybko, jestem głodny, co się tak ociągasz?!”
Mruczenie – powszechnie uważa się, że mruczący kot to szczęśliwy kot, czasem jednak ten dźwięk może oznaczać zupełnie coś innego. Koty mruczą w sytuacjach napięcia, stresu i niepokoju. Wydają ten dźwięk w celu uspokojenia siebie i innych kotów np. kocie matki mruczą, aby uspokoić swoje młode, koty chore mruczą, aby uspokoić siebie i dodać sobie otuchy.
Świergotanie i piszczenie – dźwięki, które wydaje kot, kiedy jest podekscytowany, często podczas zabawy i przygotowania posiłku.
Jęczenie – charakterystyczne zawodzenie, pojawia się w chwilach cierpienia fizycznego i psychicznego np. kiedy zamkniemy kota w innym pomieszczeniu. Jeżeli twój kot wydaje taki dźwięk bez specjalnego powodu, koniecznie zabierz go do lekarza!
Syczenie (parskanie, prychanie) – to oznaka lęku. Kot syczy, kiedy staje w sytuacji zagrożenia i chce odstraszyć przeciwnika.
Warczenie – gardłowy dźwięk wydawany przez kota, który stara się nastraszyć przeciwnika. Warczenie to sygnał ostrzegawczy, po którym kot może zaatakować albo się bronić.
Wrzask – pojawia się kiedy koty podczas walki ranią się wzajemnie lub kiedy nadepniemy kotu na ogon. Jest oznaką bólu.