Wystawa Zdążyć…

Chcąc przypomnieć o psach najdłużej czekających na dom, Schronisko na Paluchu im. Jana Lityńskiego w Warszawie poprosiło ośmiu uznanych polskich artystów i artystki, którym los zwierząt nie jest obojętny i poświęcają im swoją uwagę w życiu (sami są opiekunami), a także w twórczości, o sportretowanie 10 naszych podopiecznych. Portrety stworzyli: Monika Chlebek, Martyna Czech, Yolanta Nitka Nikt, Bartek Arobal Kociemba, Zdzisław Nitka, Maciej Salamon, Marek Sobczyk i Artur Trojanowski. Można je zobaczyć przed schroniskiem na wystawie Zdążyć…

Zaproszeni artyści to twórcy różnych pokoleń (w tym profesorzy warszawskiej, gdańskiej i wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych), wystawiający w najlepszych galeriach w Polsce i na świecie (m.in. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki). Oprócz ich malarskich portretów przedstawiających Conana, Arcziego, Felka, Czesława, Mafiego, Jaspera, Kendo, Khana, Szafrana, Róży, na wystawę składają się zdjęcia psów i teksty opowiadające ich historie. 

Wystawa Zdążyć… ma skłonić do refleksji w jaki sposób człowiek determinuje los niewinnych i najwierniejszych z wiernych, skazując je na wieloletnie wyroki „więzienia”. Gdyby na drodze czworonożnych bohaterów wystawy, zanim trafili do schroniska, stanął mądry, kochający, empatyczny człowiek, ich historie byłyby zupełnie inne. Niestety większość z nich doświadczyła ze strony człowieka przemocy psychicznej i fizycznej, jeden został interwencyjnie odebrany z mordowni w Radysach i po 4,5 roku na Paluchu, w czasie przygotowywania wystawy, znalazł dom (w 2020 r. Paluch przyjął 135 psów z Radys). Innej bohaterce wystawy, Róży, nie udało się. W czasie przygotowywania wystawy odeszła po 4 latach w schronisku.

Czy pozostali: Conan, Arczi, Felek, Czesław, Mafi, Jasper, Kendo, którzy czekają na dom: 8, 6 i 5 lat, zdążą doświadczyć tego, czego najbardziej potrzebują, zanim ich czas się skończy?

Bohaterowie wystawy, którzy wciąż czekają na dom, nie tracą nadziei. A my z całego serca polecamy ich do adopcji.

Zdjęcia: Jarek Deska

Wystawa Zdążyć… powstała w ramach edukacyjnej działalności Schroniska na Paluchu.