NADzwyczajni

To edukacyjny projekt Schroniska na Paluchu o 24 podopiecznych, którzy mają mniejszą szansę na adopcję, realizowany z Pracownią Ilustracji Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Studentki i studenci III, IV i V roku grafiki, pod kierunkiem prof. Grażki Lange i dr Moniki Hanulak, stworzyli filmy animowane o wybranych psach i kotach, nieprzystających do tzw. kanonów piękna, wymyślonych przez ludzi wzorców ideałów. Wśród NADzwyczajnych znalazły się czworonogi niewidome, bez ogonów, z nadgryzionym uchem, z wadą rozwojową, kulejące, ale też bojaźliwe, doświadczone przez los i z obawą odnoszące się do człowieka. Choć wszystkie są niepowtarzalne, wyjątkowe, gotowe na dom to wciąż na niego czekają, niektóre już kilka lat (wśród NADzwyczajnych „rekordzistą” jest pies Ber, który ponad 4 lata jest w schronisku).

Projekt NADzwyczajni ma zwrócić uwagę na zwierzęta z mniejszą szansą na adopcję, wskazać tego przyczyny oraz skłonić do refleksji czym tak naprawdę kierujemy się przy wyborze zwierzaka. Ma też pogłębić świadomość odpowiedzialnych adopcji.

Wszystkie animacje o NADzwyczajnych zostały opublikowane między 1 a 22 grudnia na FB i IN Schroniska na Paluchu.

#NADzwyczajni

Projekt NADzwyczajni został zrealizowany w ramach edukacyjnej działalności Schroniska na Paluchu im. Jana Lityńskiego w Warszawie.