Co zrobić gdy zaginie ci zwierzę

Przede wszystkim należy szybko działać!

  • Skontaktuj się z pobliskimi schroniskami. Na terenie Warszawy psy i koty trafiają do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Na Paluchu” 
  • Przeglądaj bazę OSTATNIO ZNALEZIONYCH na naszej stronie.
  • Zadzwoń pod numer nr 986 (na terenie Warszawy i Gminy Piaseczno)
  • Stwórz plakaty (ZGINĄŁ PIES + zdjęcie psa + miejsce zaginięcia + kontakt telefoniczny), rozwieś je w różnych miejscach (nie tylko w miejscu, gdzie zwierzę zaginęło, mogło bowiem szybko się przemieścić).
  • Stwórz ulotki – plakat w miniaturze −rozdawaj przechodniom, rozmawiaj z nimi, niech widzą, że zależy Ci na odnalezieniu zwierzaka.
  • Wstaw informację ze zdjęciem na portale internetowe.
  • Wstaw ogłoszenie na Facebook – poproś o udostępnienie lokalne schroniska, kliniki weterynaryjne, organizacje prozwierzęce.
  • Zorganizuj ekipę poszukiwawczą zaopatrzoną w smycze, plakaty i ulotki, taśmę klejącą, mapę i telefony.
    Jeśli jest to pies ze schroniska, skontaktuj się z jego wolontariuszem − jest to osoba, która na 100% nie przejdzie obojętnie obok problemu i pomoże w działaniach!
    Poinformuj o zaginięciu jak największą liczbę osób/znajomych/członków rodziny, aby pomogli Ci w poszukiwaniach.
  • Pamiętaj, że przez 15 dni od momentu przybycia zwierzęcia do schroniska, podlega ono kwarantannie, podczas której obserwowany jest jego stan zdrowia i zachowanie. W tym czasie nikomu, za wyjątkiem prawowitego właściciela, nie można wydać zwierzęcia. Jest to więc bezpieczny okres na podjęcie intensywnych poszukiwań „zguby”. Po upływie tego czasu schronisko ma prawo oddać zwierzę do adopcji!
  • PAMIĘTAJ
  • NIE PODDAWAJ SIĘ PO 1 DNIU!
  • Nigdy nie rezygnuj z poszukiwań i cyklicznych wizyt w schronisku, zdarza się bowiem, że opiekunowie nawet po wielu miesiącach nieobecności pupila odnajdują go właśnie u nas!

CO NALEŻY MIEĆ NA UWADZE POSZUKUJĄC „ZGUBY”?

Zwierzęta pojawiają się czasami w schronisku po długim czasie od momentu zagubienia. Zdarza się, że przypadkowy znalazca przygarnia zwierzę, podejmując na własną rękę poszukiwania właściciela, a dopiero po nieskutecznych działaniach szuka dla niego nowych opiekunów lub zwraca je do schroniska. Dlatego po zagubieniu powinieneś przynajmniej raz w tygodniu odwiedzać schronisko. Schronisko ma prawo już po 15 dniach od daty przybycia oddać zwierzę do adopcji.

Pamiętaj, że zagubionym zwierzętom zdarza się nawet podróżować samotnie autobusami czy koleją, mogą więc niespodziewanie znaleźć się w rejonie odległym od miejsca zaginięcia. Podobne przypadki następują w sytuacji kradzieży zwierząt, kiedy zostają one wywożone do innych czasami bardzo odległych miejsc w celu sprzedaży. Po nieudanych transakcjach porzuca się je lub oddaje do schroniska w zupełnie innej części kraju. Zdarza się także, że osoby podczas podróży znajdują na obcym terenie tułające się lub ranne zwierzę. Nie znają okolicznego schroniska, przewożą je więc do swojego rejonu zamieszkania (czasami są to naprawdę duże odległości). Prowadź zatem poszukiwania także przez Internet oraz poprzez schroniska w innych miejscowościach.

OSTRZEŻENIE

Pamiętaj, że skoro doprowadziłeś do zagubienia pupila, nie zabezpieczając go uprzednio w oznaczenie identyfikacyjne (chip, tatuaż, numerek nadany przez urząd gminy czy adresatkę z numerem telefonu) − to Twoje zwierzę może być postrzegane jako świadomie porzucone, czyli niczyje, bezdomne. W takiej sytuacji nie możesz oczekiwać od innych, że będą próbowali Ciebie odnaleźć, zależy to tylko od ich dobrej woli i możliwości. Nawet jeśli podasz w schronisku dane o zagubieniu zwierzęcia i zamieścisz ogłoszenia w Internecie czy w innych mediach, sam musisz skrupulatnie śledzić wszystkie informacje.

Musisz mieć świadomość, że może dojść do przygarnięcia Twojego pupila przez przypadkowego znalazcę lub przez osobę adoptującą zwierzę w schronisku. Schronisko oddaje zwierzę do adopcji w momencie, kiedy według swojej najlepszej wiedzy i przy zachowaniu należytej staranności może stwierdzić, że jest to zwierzę bezdomne. Jeżeli zaniedbałeś poszukiwania, nie możesz rościć pretensji do Schroniska, a ewentualne dalsze postępowanie regulują odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego. W świetle takich okoliczności powinieneś wyciągnąć wnioski na przyszłość, zapewniając odnalezionemu lub nowemu zwierzęciu właściwe oznaczenie tj. zapisany na obroży wodoodpornym markerem numer telefonu oraz przypiętą adresatkę, a także oznakować zwierzę elektronicznie.