ADOPTUJ MĄDRZE – lekcja 1

„Mamo! Ja chcę takiego psa!” – mówi mała dziewczynka, przechodząc obok reklamy z psem.

„Jaki piękny, to chyba Border Collie? Jak wrócimy do domu, poszukamy na stronie schroniska. Może jest taki do adopcji?”

(Mama tej dziewczynki nigdy wcześniej nie miała psa. Mieszkają w bloku, oboje z mężem pracują w korporacji, wychodzą z domu rano, wracają po 18.00, a córkę odbiera z przedszkola mama lub ciocia. Często wyjeżdżają na weekendy, w planach mają kolejne dziecko…)

„Zawsze podobały mi się owczarki niemieckie, kiedyś takiego psa miał mój wujek. Piękny był i bardzo mądry” – mówi mąż do żony, zastanawiając się, jakiego psa adoptować. Następnego dnia kierują swoje kroki do schroniska i wybierają psa w typie owczarka.

(Ten pan miał kontakt z psem tylko jako mały chłopiec, spędzając wakacje u wujka na wsi. Wujek miał dużo czasu na opiekę, a owczarek był już psem dorosłym, ułożonym i miał zasłużoną emeryturę po służbie w policji.)

„A może weźmiemy szczeniaczka? Są takie słodkie…” – oznajmia nastolatka, przeglądając zdjęcia psów ze schroniska.

(Ta dziewczyna przygotowuje się do matury, ma dodatkowe zajęcia i praktycznie nie ma jej w domu. Rodzice pracują, tata często wyjeżdża. Mieli psy, ale zawsze adoptowali dorosłe, nigdy szczeniaka.)

Znamy to? Słyszeliście? To samo życie…

Dziś porozmawiamy o wyborze psa – o przemyślanym i odpowiedzialnym podejściu do adopcji naszego nowego członka rodziny na dobre i na złe.

Kiedy podejmujemy decyzję o adopcji psa, często pierwsze, co przychodzi nam do głowy to: „Chciałbym, żeby wyglądał jak…” „Miał taki czy inny kolor sierści…” Jednak to nie wygląd jest najważniejszy. Kluczowy jest charakter psa, jego wiek oraz typ rasy. Te czynniki decydują o tym, jak dobrze dopasujemy psa do naszego stylu życia, aby mógł stać się częścią naszej rodziny.

Warto pamiętać, że opieka nad szczeniakiem, psem w średnim wieku, a nawet seniorem to różne wyzwania. Psy w typie owczarka, rasy stróżujące czy TTB wymagają szczególnej wiedzy i doświadczenia w opiece. Zanim zdecydujemy się na adopcję, odpowiedzmy sobie na kilka ważnych pytań:

• Ile czasu mam na spacery?

• Czy lubię piesze wycieczki?

• Czy mam w okolicy miejsca do spacerowania?

Eksploracja to jedna z podstawowych potrzeb psa, a zaspokojenie jej jest niezbędne dla jego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Kolejne pytania, które warto zadać to:

• Jaki jest Twój dom? Jest w nim dużo ludzi, czy raczej spokojnie?

• Masz małe dzieci, które często bawią się z innymi dziećmi?

• Jak wygląda Twoja praca? Jesteś w domu czy pracujesz od rana do wieczora?

• Spędzasz czas w weekendy w domu czy często wyjeżdżasz?

Twoje życie ma ogromny wpływ na wybór psa, którego adoptujesz. Pamiętaj, że najważniejszym warunkiem po adopcji jest zapewnienie psu SZCZĘŚLIWEGO ŻYCIA.

Zanim podejmiesz decyzję o adopcji, przemyśl wszystko dokładnie, byś zarówno Ty, jak i Twój przyszły pies, mogli cieszyć się szczęśliwym życiem razem! 🐾

Tekst : Dorota Ślusarczyk