Zanim adoptujesz kota

  • Upewnij się, że wszyscy domownicy zgadzają się na pojawienie się nowego członka rodziny.
  • Jeśli wynajmujesz mieszkanie, zapytaj właściciela o zgodę na adopcję.
  • Skompletuj kocią wyprawkę: transporter, kuweta, żwirek, miski do jedzenia i wody, karma, drapaki, siatka do zabezpieczenia okien/balkonu, zabawki (wędki z piórkiem, myszki, piłki).
  • Pamiętaj! Wybór kota ze względu na jego urodę czy umaszczenie nie jest dobrym pomysłem. Zastanów się czego oczekujesz od relacji z kotem, co jesteś w stanie mu zaoferować, ile czasu możesz mu poświęcić, jak wygląda twój dzień (np. jak długo jesteś poza domem).
  • Kot żyje nawet około 20 lat – czy będziesz w stanie tak długo się nim zajmować? W tym dbać o niego na co dzień oraz mieć fundusze na jego leczenie w razie choroby?
  • Zastanów się, kto będzie zajmować się twoim kotem w trakcie twojej dłuższej nieobecności? Jeśli nie masz bliskich osób, które mogą podołać temu obowiązkowi, sprawdź ofertę petsitterów (płatnych opiekunów) i przemyśl, jak możesz ułatwić kotu czas potencjalnej rozłąki.
  • Rozważ adopcję kociego duetu – zwłaszcza młode zwierzęta potrzebują mnóstwa zabawy.
  • Upewnij się, czy nikt z domowników nie cierpi z powodu alergii na kocią sierść.
  • Co stanie się z kotem, jeśli w twoim domu pojawi się dziecko?
  • Rozważ, co stanie się z kotem, jeśli u któregoś z domowników wystąpi alergia na sierść.

 

Zapoznaj się z Procedurą Adopcji

Zapoznaj się z Poradnikiem po Adopcji

Przygotowanie mieszkania

Zanim w domu pojawi się kot, zadbaj, by mieszkanie było dla niego bezpieczne.

Osiatkowanie okien/balkonu to podstawa. Każdy kot, nawet jeśli na co dzień wydaje się nie być zainteresowany światem zewnętrznym, może ulec groźnemu wypadkowi – wypaść z okna czy z balkonu. Taki upadek może skończyć się tragicznie – złamaniami kończyn, urazem narządów wewnętrznych albo ucieczką i zaginięciem. 

Obecnie w Warszawie i okolicach działa wiele firm, które zajmują się profesjonalnym siatkowaniem okien i balkonów (jeśli nie wiesz, jaką firmę wybrać, poproś o radę o kocie wolontariuszki – na pewno Ci podpowiedzą). Możesz także samodzielnie zamontować siatkę, w Internecie znajdziesz wiele ofert – wybieraj siatki wzmocnione drutem, przeznaczone do zabezpieczenia okien i drzwi przed wypadnięciem kota; te, które mają służyć zabezpieczeniu balkonów przed ptakami mogą okazać się zbyt słabe. 

Pamiętaj, by montaż był staranny i by nie zostały nigdzie dziury, przez które kot może się wydostać na zewnątrz.

 

Nie zapominaj o oknach uchylnych, które mogą stać się dla zwierzaka śmiertelną pułapką! Jeśli kot utknie pomiędzy oknem a framugą, może to skończyć się bardzo poważnymi obrażeniami, a w najgorszym wypadku – śmiercią w męczarniach. 

Na szczęście bardzo łatwo temu zapobiec – w niemal każdym sklepie zoologicznym znajdziesz specjalne kratki do zabezpieczania okien uchylnych, są tanie i łatwe w montażu.

 

Niektóre rośliny także mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla zwierzęcia. Zanim zdecydujesz się na adopcję, sprawdź, czy kwiaty, które masz w mieszkaniu, nie są toksyczne dla kotów

Popularne rośliny szkodliwe dla kotów to aloes, fikusy, wiele odmian bluszczy, azalie, fiołki, lilie, bukszpan, ale lista jest o wiele dłuższa. Takich roślin nie może być w domu, w którym mieszka kot!

 

Środki czystości, lekarstwa, wszelkie chemikalia także nie mogą znajdować się w zasięgu kocich łapek!

 

Pamiętaj, że włóczki, które często kojarzmy z kocią zabawą, wszelkie sznureczki, a nawet worki foliowe mogą być poważnym zagrożeniem dla kota. Połkniecie tego rodzaju przedmiotów wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem życia zwierzęcia. Sznurek może utknąć w gardle lub tchawicy i doprowadzić do uduszenia. Może także trafić do żołądka i uszkodzić układ pokarmowy.

 

 

Poza zapewnieniem bezpieczeństwa, pamiętaj też o kocich potrzebach.

 

Zapewnij swojemu zwierzakowi różnego rodzaju drapaki – poziomie i pionowe, wykonane z różnych materiałów. Jeśli planujesz kupić drapak-wieżę, zwróć uwagę, by był stabilny, a słupek na tyle szeroki, żeby kot mógł na nim swobodnie rozciągnąć ciało i ostrzyć pazurki.

 

Wiele kotów doceni półeczki na różnych wysokościach, dzięki którym można z góry obserwować mieszkanie.

 

Zwykłe kartony także mogą sprawić Twojemu kotu wiele przyjemności.