NADzwyczajni to nowy, edukacyjny projekt Schroniska na Paluchu im. Jana Lityńskiego w Warszawie realizowany wspólnie z Pracownią Ilustracji Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Studentki i studenci III, IV i V roku grafiki, pod kierunkiem prof. Grażki Lange i dr Moniki Hanulak, stworzyli animacje o 24 podopiecznych Schroniska – psach i kotach. To zwierzaki, które nie przystają do tzw. kanonów piękna, wymyślonych przez ludzi wzorców ideałów, i dlatego mają mniejszą szansę na adopcję. Wśród NADzwyczajnych są zwierzaki niewidome, bez ogonów, z nadgryzionym uchem, z wadą rozwojową, kulejące, ale też bojaźliwe, doświadczone przez los i z obawą odnoszące się do człowieka. Wszystkie są niepowtarzalne, wyjątkowe, gotowe na dom, ale wciąż na niego czekają, niektóre już kilka lat (wśród NADzwyczajnych „rekordzistą” jest pies Ber, który 4 lata jest w schronisku).
Projekt NADzwyczajni ma zwrócić uwagę na zwierzęta z mniejszą szansą na adopcję, wskazać tego przyczyny oraz skłonić do refleksji czym tak naprawdę kierujemy się przy wyborze zwierzaka. Ma też pogłębić świadomość odpowiedzialnych adopcji.
Animacje o NADzwyczajnych są publikowane od 1 grudnia na FB i IN Schroniska na Paluchu, codziennie ok. godz. 20.00, przez dwadzieścia dwa dni.
Autorkami pomysłu projektu NADzwyczajni są: Katarzyna Świeżak ze Schroniska na Paluchu (zarazem koordynatorka projektu) oraz prof. Grażka Lange i dr Monika Hanulak z ASP w Warszawie.
Na zdjęciu głównym: Zofia Brzezińska, która przygotowała animację o Duni czekającej na dom już 3 lata, info o suni w zakładce zwierzęta do adopcji po wpisaniu Dunia lub nr 2120/22.
#NADzwyczajni