Twój kot zaczął załatwiać się poza kuwetą? Bezzwłocznie zabierz go do lekarza weterynarii. Za pośrednictwem takiego zachowania kot komunikuje swoje złe samopoczucie, które może świadczyć o jego problemach zdrowotnych! Jeżeli wykluczone zostały problemy fizjologiczne i choroby somatyczne, powodem takiego zachowania może być stres. Przyczyny stresu mogą być różne, np: pojawienie się w domu nowego członka rodziny (zwierzęcia lub człowieka), zmiana ustawienia lub zakup nowych mebli, a także konflikty między domownikami o kota. Czasem powodem może być po prostu zła kuweta.
Koty wydalają odchody w sposób sekwencyjny. Najpierw wybierają miejsce, wąchają podłoże i wykopują dołek. Następnie kucają z prostym lub lekko wygiętym grzbietem, ogon układają prawie poziomo do podłoża i w tej pozycji oddają mocz i kał. Na koniec odwracają się, wąchają, zakopują i oddalają się. Prawidłowa kuweta to taka, w której kot może swobodnie wykonać wszystkie te czynności. Żwirek powinien być bezzapachowy możliwie najdrobniejszy, fakturą zbliżony do piasku. Stosowanie podkładów z gazet, silikonowych żwirków i tych w postaci drewnianych granulatów uniemożliwia kotu realizowania sekwencji wydalania. Szerokość kuwety nie może być mniejsza niż długość kota (mierzymy od nosa do nasady ogona), a długość nie mniejsza niż dwie długości kota.
W warunkach naturalnych kot załatwia swoje potrzeby w miejscu zacisznym i bezpiecznym, z którego może obserwować otoczenie, dlatego nie powinniśmy stosować zamkniętych kuwet. W związku z powyższym ustaw kuwetę z dala od ciągów komunikacyjnych i głośno pracujących urządzeń. Jeżeli w domu jest więcej niż jeden kot, liczba kuwet powinna być równa liczbie kotów plus jedna dodatkowo. Kuwety umieszczamy w różnych miejscach w domu i ustawiamy tak, aby jeden kot nie zablokował dostępu do kuwety pozostałym czworonogom.
Czyść kuwetę przynajmniej 2 razy dziennie, koty nie lubią załatwiać się do brudnej kuwety, dlatego często robią to poz nią. Podczas mycia używaj środków bezpiecznych dla kota. Kuwety powinny być wymieniane na nowe raz w roku, ponieważ plastik chłonie i zatrzymuje zapach kocich odchodów.