Strona główna Poradniki Co zrobić, jak znajdziesz zwierzę

Co zrobić, jeśli znajdziesz zwierzę


CO MUSISZ USTALIĆ, JEŚLI ZNAJDZIESZ ZWIERZĘ?

 • Sprawdź dokładnie, czy zwierzę ma oznaczenie identyfikacyjne/ adresatkę/ zapis telefonu na obroży/ tatuaż/ mikrochip. Jeśli zwierzę posiada obrożę, zobacz dokładnie z jej obydwu stron, czy jest gdzieś zapisany numer telefonu lub adres właściciela. Jeśli zwierzę ma na sobie jakiekolwiek breloczki, sprawdź, czy nie są przypadkiem formą adresatki. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie jest to rasowe zwierzę, to obejrzyj jego pachwiny, wnętrze uszu i podbrzusze, sprawdzając czy nie ma tatuażu (jeśli ma, to skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym). Ponadto udaj się do całodobowej lecznicy weterynaryjnej lub do schroniska, żeby sprawdzić, czy zwierzę jest zachipowane. Mikrochip z numerem jest wszczepiany pod skórę, a jego obecność można sprawdzić tylko specjalnym czytnikiem. Jeśli zwierzę ma jakiekolwiek oznaczenie, skontaktuj się z właścicielem!
 • Przyjrzyj się dokładnie zwierzęciu, aby ocenić w jakiej jest ono kondycji - sprawdź, czy nie ma zewnętrznych obrażeń i czy nie potrzebuje pomocy medycznej. Od jego stanu zdrowia, a także od Twoich możliwości czasowych  będzie zależał zakres działań, jakie należy podjąć, żeby zapewnić mu pomoc i schronienie.
 • Ustal, jaki organ porządku publicznego powinien zająć się udzieleniem pomocy zwierzęciu tj. dostarczeniem go do schroniska lub do lecznicy weterynaryjnej. W małych miejscowościach powinieneś/aś zgłosić interwencję do właściwego terytorialnie urzędu gminy/ wydziału ochrony środowiska/ na policję. W większych miejscowościach powinieneś/aś zgłosić interwencję do straży miejskiej, do funkcjonującego na terenie gminy schroniska lub na policję.
 • Przemyśl, jak zabezpieczyć zwierzę przed jego przemieszczeniem się do czasu przyjazdu służb interwencyjnych (możesz zabrać je do swojego domu, możesz pozostawić w jakimś bezpiecznym pomieszczeniu lub na ogrodzonym terenie, możesz przywiązać je do drzewa, płotu itp., możesz pilnować go w miejscu znalezienia, próbując wzbudzić jego zaufanie).
 • Jeśli jesteś pewien/pewna, że w wypadku, jeśli nie uda się odnaleźć właściciela, nie będziesz mógł/mogła zaopiekować się zwierzęciem lub szukać mu nowego domu, to powinieneś/aś jak najszybciej zadbać, by zwierzę znalazło się w okolicznym schronisku. Przyzwyczajając zwierzę do siebie, narażasz "znajdę" na kolejny dramat rozstania. W schronisku ma większe szanse, że odnajdzie je właściciel lub zostanie zaadoptowane przez nowych opiekunów. Jeśli będziesz zainteresowany/a dalszym losem zwierzęcia, dowiedz się jaki nadano mu numer ewidencyjny w schronisku, aby móc monitorować jego sytuację i ewentualnie szukać dla niego przyszłych opiekunów.

CO POWINIENEŚ ZROBIĆ, JEŚLI ZNAJDZIESZ BEZDOMNE ZWIERZĘ NA TERENIE MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY?


Jeśli znalazłeś/aś zwierzę ranne lub z objawami chorobowymi - zgłoś natychmiast interwencję do Straży Miejskiej (tel. 986), która działa całodobowo we współpracy ze Schroniskiem "Na Paluchu" i całodobowymi lecznic weterynaryjnymi, mającymi umowę z miastem.
 • To patrol decyduje, czy schronisko czy najbliższa lecznica udzieli pomocy medycznej zwierzęciu. Wybór wykonawcy zadania uzależniony jest od pory i miejsca zdarzenia oraz od stanu zdrowia zwierzęcia.
 • Jeśli lecznica będzie udzielała zwierzęciu pierwszej pomocy, tamtejszy lekarz zobowiązany jest natychmiast skontaktować się ze schroniskiem, aby ustalić tok postępowania zgodnie z obowiązującymi procedurami.
 • Interwencje do zwierząt rannych powinny być realizowane w trybie natychmiastowym!!!
Jeśli znalazłeś zwierzę w dobrej kondycji, masz 3 możliwości rozwiązania problemu:
 • Wezwać do miejsca znalezienia zwierzęcia Straż Miejską (nr tel. 986), starając się uprzednio zabezpieczyć zwierzę przed ucieczką. Zwierzę będzie dowiezione do Schroniska "Na Paluchu".
 • We własnym zakresie dowieźć zwierzę do schroniska - jeśli to możliwe, uprzedzić schronisko telefonicznie (całodobowy kontakt tel. 022 846 02 36; 022 868-15-79).
 • Przygarnąć zwierzę pod swój dach, ale tylko pod warunkiem zapewnienia mu docelowego domu, jeśli nie uda Ci się odnaleźć prawowitego właściciela.

CO POWINIENEŚ/AŚ ZROBIĆ, JEŚLI ZNAJDZIESZ ZWIERZĘ NA TERENIE NALEŻĄCYM DO INNEJ GMINY NIŻ TWOJE MIEJSCE ZAMIESZKANIA?

 • Powinieneś/aś zadzwonić do lokalnego urzędu gminy, aby wskazano Ci instytucję, która powinna zaopiekować się zwierzęciem. W nocy lub w dni świąteczne powinieneś/aś zadzwonić do straży miejskiej (jeśli takowa funkcjonuje) lub na  policję..
 • Gmina nie może odmówić Ci pomocy, według ustawy bowiem każda gmina zobowiązana jest do rozwiązywania problemów bezdomności we własnym zakresie. Nie pozwól, by Twoje zgłoszenie zignorowano, dopilnuj, by zwierzęciu udzielono pomocy!!!
 • Pamiętaj, że przewożąc zwierzę na teren innej gminy utrudniasz prawowitemu właścicielowi poszukiwania zguby. Ponadto schroniska nie mogą przyjmować zwierząt znalezionych w miejscowościach, które podlegają innym placówkom. Powodowałoby to sztuczną migrację, a w konsekwencji obciążenie dodatkowymi kosztami wybranych placówek i  pogorszenie warunków bytowania zwierząt, które w nich przebywają.
 logo_syrenka Materiały do pobrania |Linki zewnętrzne | Przetargi | BIP   logo_bip| Polityka prywatności
W tym roku zaadoptowano ze schroniska 3000 zwierząt
Na adopcję w schronisku czeka 552 zwierząt

Ważne informacje

Adres: ul. Paluch 2, 02-147 Warszawa
Dojazd z P+R Al.Krakowska autobusem linii 124
 
Status organizacyjny: jednostka budżetowa m. st. Warszawy
Dyrektor Schroniska: Henryk Strzelczyk (od 15.11.2016)

Kontakt do schroniska: 

22 868-06-34
Sekretariat - w. 1 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); info@napaluchu.waw.pl
Promocja - w. 2; promocja@napaluchu.waw.pl
Księgowość - w. 3 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); ksiegowosc@napaluchu.waw.pl
22 846-02-36, 22 868-15-79, 604-778-747 - całodobowo w sprawach zwierząt
fax: 22 868-06-34 w.4; 22 846-02-50
 

WIZYTY W SCHRONISKU:

Adopcje przez 7 dni w tygodniu w godzinach 12.00 - 17.00
 

POSZUKIWANIE I ODBIÓR ZAGUBIONYCH ZWIERZĄT:

Przez 7 dni w tygodniu w godz. 10.00 - 18.00

Jeśli szukasz zagubionego pupila koniecznie zabierz dowód tożsamości
i dokument potwierdzający własność zwierzęcia: książeczka szczepień, zdjęcia itp.
 

PRZYJMOWANIE ZNALEZIONYCH ZWIERZĄT:

Całodobowo za pośrednictwem Straży Miejskiej i upoważnionych służb.
W godzinach 8.00 - 20.00 za pośrednictwem osób prywatnych.