Strona główna Poradniki Co zrobić, jak zaginie ci zwierzę

Zgubiłeś zwierzę?

Co zrobić, gdy zaginie pies lub kot?

Przede wszystkim należy szybko działać!

 • Skontaktuj się z pobliskimi schroniskami. Na terenie Warszawy psy i koty trafiają do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Na Paluchu" (obowiązkowo odwiedzaj nasze schronisko przynajmniej raz w tygodniu i każdorazowo przeglądaj Fotograficzny Katalog, gdzie rejestrowane są na bieżąco wszystkie przybyłe do schroniska zwierzęta. Możesz zabrać ze sobą zdjęcie pupila i wywiesić je na schroniskowej tablicy ogłoszeń).
 • Przeglądaj bazę OSTATNIO ZNALEZIONYCH na naszej stronie.
 • Zadzwoń pod numer nr. 986, (na terenie Warszawy i Gminy Piaseczno)
 • Stwórz plakaty (ZGINĄŁ PIES + zdjęcie psa + miejsce zaginięcia + kontakt telefoniczny), rozwieś  je w różnych miejscach (nie tylko w miejscu, gdzie zwierzę zaginęło, mogło bowiem szybko się przemieścić).
 • Stwórz ulotki plakat w miniaturze rozdawaj przechodniom, rozmawiaj z nimi, niech widzą, że zależy Ci na odnalezieniu zwierzaka.
 • Wstaw informację ze zdjęciem na portale internetowe.
 • Wstaw ogłoszenie na Facebook poproś o udostępnienie lokalne schroniska, kliniki weterynaryjne, organizacje prozwierzęce.
 • Zorganizuj ekipę poszukiwawczą zaopatrzoną w smycze, plakaty i ulotki, taśmę klejącą, mapę i telefony.
 • Jeśli jest to pies ze schroniska, skontaktuj się z jego wolontariuszem jest to osoba, która na 100% nie przejdzie obojętnie obok problemu i pomoże w działaniach!
 • Poinformuj o zaginięciu jak największą liczbę osób/znajomych/członków rodziny, aby pomogli Ci w poszukiwaniach.
 • Pamiętaj, że przez 15 dni od momentu przybycia zwierzęcia do schroniska, podlega ono kwarantannie, podczas której obserwowany jest jego stan zdrowia i zachowanie. W tym czasie nikomu, za wyjątkiem prawowitego właściciela, nie można wydać zwierzęcia. Jest to więc bezpieczny okres na podjęcie intensywnych poszukiwań „zguby". Po upływie tego czasu schronisko ma prawo oddać zwierzę do adopcji!
   

PAMIĘTAJ

NIE PODDAWAJ SIĘ PO 1 DNIU!

Nigdy nie rezygnuj z poszukiwań i cyklicznych wizyt w schronisku, zdarza się bowiem, że właściciele nawet po wielu miesiącach nieobecności pupila odnajdują go właśnie u nas!


CO NALEŻY MIEĆ NA UWADZE POSZUKUJĄC „ZGUBY"?

Zwierzęta pojawiają się czasami w schronisku po długim czasie od momentu zagubienia Zdarza się, że przypadkowy znalazca przygarnia zwierzę, podejmując na własną rękę poszukiwania właściciela, a dopiero po nieskutecznych działaniach szuka dla niego nowych opiekunów lub zwraca je do schroniska. Dlatego po zagubieniu powinieneś przynajmniej raz w tygodniu odwiedzać schronisko. Schronisko  ma prawo już po 15 dniach od daty przybycia oddać zwierzę do adopcji.

Pamiętaj, że zagubionym zwierzętom zdarza się nawet podróżować samotnie autobusami czy koleją, mogą więc niespodziewanie znaleźć się w rejonie odległym od miejsca zaginięcia. Podobne przypadki następują w sytuacji kradzieży zwierząt, kiedy zostają one wywożone do innych czasami bardzo odległych miejsc w celu sprzedaży.  Po nieudanych transakcjach porzuca się je lub oddaje do schroniska w zupełnie innej części kraju. Zdarza się także, że osoby podczas podróży znajdują na obcym terenie tułające się lub ranne zwierzę.  Nie znają okolicznego schroniska, przewożą je więc do swojego rejonu zamieszkania (czasami są to naprawdę duże odległości). Prowadź zatem poszukiwania także przez Internet oraz poprzez schroniska w innych miejscowościach.
 

OSTRZEŻENIE

Pamiętaj, że skoro doprowadziłeś do zagubienia pupila, nie zabezpieczając go uprzednio w oznaczenie identyfikacyjne (chip, tatuaż, numerek nadany przez urząd gminy czy adresatkę z numerem telefonu) to Twoje zwierzę może być postrzegane jako świadomie porzucone, czyli niczyje, bezdomne. W takiej sytuacji nie możesz oczekiwać od innych, że będą próbowali Ciebie odnaleźć, zależy to tylko od ich dobrej woli i możliwości. Nawet jeśli podasz w schronisku dane o zagubieniu zwierzęcia i zamieścisz ogłoszenia w Internecie czy w innych mediach, sam musisz skrupulatnie śledzić wszystkie informacje.

Musisz mieć świadomość, że może dojść do przygarnięcia Twojego pupila przez przypadkowego znalazcę lub przez osobę  adoptującą zwierzę w schronisku. Schronisko oddaje zwierzę do adopcji w momencie, kiedy według swojej najlepszej wiedzy i przy zachowaniu należytej staranności może stwierdzić, że jest to zwierzę bezdomne. Jeżeli zaniedbałeś poszukiwania, nie możesz rościć pretensji do Schroniska, a ewentualne dalsze postępowanie regulują odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego.
W świetle takich okoliczności powinieneś wyciągnąć wnioski na przyszłość, zapewniając odnalezionemu lub nowemu  zwierzęciu właściwe oznaczenie tj. zapisany na obroży wodoodpornym markerem numer telefonu oraz przypiętą adresatkę, a także oznakować zwierzę elektronicznie.

 

 

 logo_syrenka Materiały do pobrania |Linki zewnętrzne | Przetargi | BIP   logo_bip| Polityka prywatności
W tym roku zaadoptowano ze schroniska 3000 zwierząt
Na adopcję w schronisku czeka 552 zwierząt

Ważne informacje

Adres: ul. Paluch 2, 02-147 Warszawa
Dojazd z P+R Al.Krakowska autobusem linii 124
 
Status organizacyjny: jednostka budżetowa m. st. Warszawy
Dyrektor Schroniska: Henryk Strzelczyk (od 15.11.2016)

Kontakt do schroniska: 

22 868-06-34
Sekretariat - w. 1 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); info@napaluchu.waw.pl
Promocja - w. 2; promocja@napaluchu.waw.pl
Księgowość - w. 3 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); ksiegowosc@napaluchu.waw.pl
22 846-02-36, 22 868-15-79, 604-778-747 - całodobowo w sprawach zwierząt
fax: 22 868-06-34 w.4; 22 846-02-50
 

WIZYTY W SCHRONISKU:

Adopcje przez 7 dni w tygodniu w godzinach 12.00 - 17.00
 

POSZUKIWANIE I ODBIÓR ZAGUBIONYCH ZWIERZĄT:

Przez 7 dni w tygodniu w godz. 10.00 - 18.00

Jeśli szukasz zagubionego pupila koniecznie zabierz dowód tożsamości
i dokument potwierdzający własność zwierzęcia: książeczka szczepień, zdjęcia itp.
 

PRZYJMOWANIE ZNALEZIONYCH ZWIERZĄT:

Całodobowo za pośrednictwem Straży Miejskiej i upoważnionych służb.
W godzinach 8.00 - 20.00 za pośrednictwem osób prywatnych.