Jeśli próbujecie wyobrazić sobie charakter suni ze zdjęcia, to wspomnijcie bajkę o Strusiu Pędziwiatrze. Rumba jest tym Strusiem. W pierwszych dniach obserwowała nas z rezerwą, ślady na pyszczku świadczą o tym, że sporo przeszła. Bardzo szybko jednak zaczęła się cieszyć na nasz widok, a jej ekscytacja jest tak wielka, że ciężko jej założyć szelki. Rumba to wulkan emocji. Jest dynamiczna, zwariowana i bardzo silna. Na spacerach cały czas jeszcze wydaje jej się, że najlepszym sposobem poruszania jest kłus. Przebywanie w schroniskowym hałasie i chaosie powoduje, że kumuluje w sobie stres, który usiłuje wyrzucić na spacerze. Jednak idąc szybko i nie węsząc, jeszcze bardziej sama siebie stresuje. Staramy się ją wyciszać, nakierowywać na węszenie i drobne zadania, które ją stabilizują i uspokajają. Rumba, jak każdy pies w typie owczarka, jest nastawiona na współpracę z człowiekiem i tej współpracy potrzebuje jak powietrza. Z uważnym przewodnikiem w miarę spaceru staje się coraz spokojniejsza, bardziej kontaktowa i przytomna. Spaceruje wtedy na luźnej smyczy, szuka kontaktu wzrokowego, interesuje się zapachami, znakuje. Jednak bez umiejętnego wychowania i podejścia może stać się psem reaktywnym, wokalizującym i trudnym do utrzymania na smyczy.
Jakie zajęcia zaspokoją potrzeby Rumby? Różne rodzaje pracy węchowej: od elementarnych ćwiczeń w domu, po zajęcia zorganizowane. Codzienne długie spacery po rozległych przestrzeniach, które umożliwią jej swobodną eksplorację na lonży. Socjalizacja z innymi psami, na które Rumba reaguje różnie, ale zawsze z dużym zainteresowaniem.
Jakiego domu szukamy dla Rumby? Na pewno aktywnego, ludzi lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu, gotowych, żeby się czasem ubrudzić i nie bojących się przygód. Rumba to twarda zawodniczka, która czerpie z życia pełnymi garściami - szuka opiekuna, który jej dorówna kroku. Jest psem, z którym nigdy nie można się nudzić, idealnym na długie wędrówki i odkrywanie nowych ścieżek. Trzeba mieć dla niej czas, bo nie jest to pies zdolny do marnowania czasu na kanapie. Kanapę pewnie pokocha i chętnie skorzysta, ale jak się najpierw porządnie zmęczy. Opiekun Rumby powinien posiadać wiedzę na temat pracy z psem w typie owczarka, wyciszania go i zaspokajania jego potrzeb. Powinien także umieć czytać psie sygnały, być osobą konsekwentną, która potrafi stawiać psu granice oraz dawać jasne komunikaty. Rumba jest psem, który nie tylko chce się rozwijać, ale także zmusza do rozwoju swojego człowieka. Szukamy więc człowieka z otwartą głową i doświadczeniem, który potrzebuje psiej przyjaciółki i jest gotowy na to, by każdego dnia poznawać ją na nowo. Ze względu na jej energię i potrzeby nie rekomendujemy Rumby do domu, w którym są małe dzieci.