Czy można oduczyć kota niepożądanych zachowań?

Aby zrozumieć kota, należy zapoznać się z jego językiem czyli kocią komunikacja. Zwierzęta te w bardzo wyraźny sposób komunikują swoje potrzeby. Każda sytuacja poparta jest odpowiednimi dźwiękami i mową ciała. Kota nie można nauczyć wszystkiego w ten sam sposób co psa. Praca z kotem polega na modyfikacji środowiska w którym żyje, aby zaczął zachowywać się w sposób dla nas pożądany. Na początku musimy zastanowić się na co nie chcemy pozwalać naszemu kotu i wpłynąć na niego w taki sposób, aby to on zdecydował, że jednak niektórych rzeczy robić nie warto. Np. Jeżeli nie chcemy żeby nasz kot wchodziła na stół to nie możemy go za każdym razem wyganiać, gdyż taka czynność powoduje, że zaraz po opuszczeniu przez nas pokoju, kot natychmiast tam wskoczy. Kot musi sam zdecydować, że stół wcale nie jest idealnym miejscem. Jak to zrobić? Możesz położyć na stole wycieraczkę z gumowymi kolcami, albo obkleić stół dwustronną taśmą klejącą. Kiedy kot zobaczy, że w tym miejscu wcale nie jest wygodnie przestanie na nie wchodzić.

Czy można oduczyć kota drapania mebli? Niestety nie, drapanie jest naturalnym kocim zachowaniem, w ten sposób kot znaczy swoje terytorium, przeciąga się i pielęgnuje pazurki. Możemy jedynie zmniejszyć skalę drapanych mebli poprzez odpowiednie ustawienie i różne rodzaje drapaków, tak aby kot wolał korzystać z nich niż z naszej kanapy. Niestety nie jest to gwarancją, że całkowicie zaprzestanie drapania mebli. Jeżeli komuś ta czynność bardzo przeszkadza, niestety nie powinien mieć kota.

Czy można oduczyć kota nocnego miauczenia? Tak! Kot miaucząc pod drzwiami wie, że nie ważne ile czasu będzie to robił, Ty i tak go wpuścisz. W ten sposób uczy się, że należy wymuszać aż do skutku. Jeżeli nie chcesz być budzonym w nocy przez kota to konsekwentnie za każdym razem nie reaguj!

Pamiętaj, że nigdy nie należy karać kota za złe zachowanie w sposób awersyjny. Polewanie wodą, krzyczenie i kary cielesne Twój pupil odbiera jako akt agresji. Takie zachowanie jedynie pogarszają relacje z kotem, które skutkują załatwianiem kocich potrzeb fizjologicznych na Twoje ubrania, buty lub łóżko. Nie jest to kocia złośliwość, oznacza to, że kot boi się i nie czuje się w Twojej obecności bezpieczny.

Pamiętaj, że nie należy zmuszać kota do interakcji z człowiekiem. Dobre relacje z kotem mają jedynie te osoby, które traktują go jak partnera i pozwalają mu decydować o długości i intensywności tej interakcji.

Opracowane przez behawiorystkę Klaudię Socką

 logo_syrenka Materiały do pobrania |Linki zewnętrzne | Przetargi | BIP   logo_bip| Polityka prywatności
W tym roku zaadoptowano ze schroniska 2918 zwierząt
Na adopcję w schronisku czeka 556 zwierząt

Ważne informacje

Adres: ul. Paluch 2, 02-147 Warszawa
Dojazd z P+R Al.Krakowska autobusem linii 124
 
Status organizacyjny: jednostka budżetowa m. st. Warszawy
Dyrektor Schroniska: Henryk Strzelczyk (od 15.11.2016)

Kontakt do schroniska: 

22 868-06-34
Sekretariat - w. 1 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); info@napaluchu.waw.pl
Promocja - w. 2; promocja@napaluchu.waw.pl
Księgowość - w. 3 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); ksiegowosc@napaluchu.waw.pl
22 846-02-36, 22 868-15-79, 604-778-747 - całodobowo w sprawach zwierząt
fax: 22 868-06-34 w.4; 22 846-02-50
 

WIZYTY W SCHRONISKU:

Adopcje przez 7 dni w tygodniu w godzinach 12.00 - 17.00
 

POSZUKIWANIE I ODBIÓR ZAGUBIONYCH ZWIERZĄT:

Przez 7 dni w tygodniu w godz. 10.00 - 18.00

Jeśli szukasz zagubionego pupila koniecznie zabierz dowód tożsamości
i dokument potwierdzający własność zwierzęcia: książeczka szczepień, zdjęcia itp.
 

PRZYJMOWANIE ZNALEZIONYCH ZWIERZĄT:

Całodobowo za pośrednictwem Straży Miejskiej i upoważnionych służb.
W godzinach 8.00 - 20.00 za pośrednictwem osób prywatnych.