Jak prawidłowo bawić się z kotem?

            Zabawa, to bardzo ważna aktywność, zwłaszcza dla  kotów nie wychodzących. Brak odpowiedniej ilości ruchu może doprowadzić do frustracji, która zamienić się może w agresję i inne zachowania problemowe.  Zabawa pomaga zrealizować kotu naturalną potrzebę polowania oraz rozładowuje nagromadzoną energię przed wszystkim u młodych kotów. Może być ona również najlepszą terapią w przypadku problemów z zachowaniem. Aby tak się stało, powinna ona  składać się z elementów kociego polowania tj. Tropienie → Wypatrywanie → Podchodzenie → Pogoń → Chwytanie ofiary → Zabicie → Zjedzenie. Musisz pamiętać, że podczas zabawy kot musi zrealizować wszystkie te elementy.

            Każda zabaw musi kończyć się sukcesem czyli zjedzeniem. Zabawka powinna naśladować ruchy ofiary tj. pojawiać się i znikać w kryjówce.  Pozwól kotu złapać zabawkę a następnie daj mu coś do jedzenia (np. surowe mięso lub mokrą karmę), aby poczuł on pełną satysfakcję z „upolowanej” zdobyczy. Przerywanie zabawy na etapie podchodzenia czy pogoni powoduje u kota frustrację i pogarsza jego nastrój. Najlepsze zabawki to takie, które kot może fizycznie złapać, nie należy bawić się z kotem laserem – złapanie światełka jest niemożliwe, powoduje jedynie frustracje.

            Wszystkie zabawki powinny być wyjmowane tylko na czas wspólnej zabawy, nie mogą leżeć w miejscu dostępnym dla kota. Nasz pupil szybko się nimi znudzi i nie będą dla niego atrakcyjne. Największa kocia aktywność przypada na wczesny ranek i późny wieczór (naturalne pory polowania) dlatego w tym właśnie czasie należy bawić się z kotem.

            Zabawa powinna trwać minimum 1h dziennie, podczas jej trwania zapewnij kotu różne kryjówki z których może zaatakować swoją „ofiarę”. Dobrą rzeczą są np. kartony z wyciętymi dziurami w których możesz również ukryć zdobycz. W zabawie z kotem najważniejsza jest cierpliwość. Nie zniechęcaj się kiedy kot długo czeka w bezruchu, albo bardzo wolno się podkrada. Są to naturalne elementy kociego zachowania łowieckiego, które są nierozerwalną częścią zabawy.  Pamiętaj, aby nie bawić się z kotem w sypialni – może to spowodować, że twój pupil będzie w porach swojej aktywności polował na nogi lub ręce i przeszkadzał w odpoczynku.

            Jeśli masz w domu więcej dorosłych kotów, z każdym musisz bawić się osobno. Koty to samotnicy, nie polują razem dlatego raczej nie będą się też bawić w tym samym czasie.
 

Opracowane przez behawiorystkę Klaudię Socką

 

 logo_syrenka Materiały do pobrania |Linki zewnętrzne | Przetargi | BIP   logo_bip| Polityka prywatności
W tym roku zaadoptowano ze schroniska 3000 zwierząt
Na adopcję w schronisku czeka 552 zwierząt

Ważne informacje

Adres: ul. Paluch 2, 02-147 Warszawa
Dojazd z P+R Al.Krakowska autobusem linii 124
 
Status organizacyjny: jednostka budżetowa m. st. Warszawy
Dyrektor Schroniska: Henryk Strzelczyk (od 15.11.2016)

Kontakt do schroniska: 

22 868-06-34
Sekretariat - w. 1 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); info@napaluchu.waw.pl
Promocja - w. 2; promocja@napaluchu.waw.pl
Księgowość - w. 3 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); ksiegowosc@napaluchu.waw.pl
22 846-02-36, 22 868-15-79, 604-778-747 - całodobowo w sprawach zwierząt
fax: 22 868-06-34 w.4; 22 846-02-50
 

WIZYTY W SCHRONISKU:

Adopcje przez 7 dni w tygodniu w godzinach 12.00 - 17.00
 

POSZUKIWANIE I ODBIÓR ZAGUBIONYCH ZWIERZĄT:

Przez 7 dni w tygodniu w godz. 10.00 - 18.00

Jeśli szukasz zagubionego pupila koniecznie zabierz dowód tożsamości
i dokument potwierdzający własność zwierzęcia: książeczka szczepień, zdjęcia itp.
 

PRZYJMOWANIE ZNALEZIONYCH ZWIERZĄT:

Całodobowo za pośrednictwem Straży Miejskiej i upoważnionych służb.
W godzinach 8.00 - 20.00 za pośrednictwem osób prywatnych.