Jak podać kotu tabletkę?

            Nikt się nad tym nie zastanawia dopóki nie musi podać kotu tabletki. Z pozoru taka prosta rzecz a potrafi przysporzyć wielu trudności. Obraz dławiącego się tabletką, próbującego wyswobodzić się za pomocą pazurów z naszego uścisku kota to nic przyjemnego.  Tak samo dla właściciela jak i dla samego kota jest to moment niezmiernie stresujący. Aby uniknąć takich scen najlepiej na „sucho” wypróbować sobie kilka sposobów podawania tabletek.

            1. Najłatwiej jest wtedy, kiedy kot zje tabletkę sam. Niestety większość tabletek jest gorzka w smaku, a kot ze swoim fenomenalnym węchem  doskonale wyczuje, że tabletka nie jest smaczna i po prostu jej nie nie zje. Na rynku istnieją smakowe tabletki dla kota (na odrobaczenie), tak więc pamiętajcie żeby w lecznicy poprosić właśnie o taką tabletkę. Kot zjada ją sam.

            2. Tabletkę można ukryć w ulubionym jedzeniu kota. Starajmy się unikać rozkruszania tabletki na drobne części i wrzucania do miski z wodą i jedzeniem, gdyż wtedy nie mamy pewności, że kot przyjął całą dawkę leku. Na ukrywanie tabletki bardzo dobrze nadaje się np.: kulka z mięsa mielonego, kocie kabanosy, żółty ser, małe mięsne miękkie przysmaki dla psów – łatwo się je formuje i można nimi oblepić tabletkę. Można też użyć przysmaków dla kota w formie malutkich prostokątów z nadzieniem w środku. W tym celu należy przeciąć taki „pasztecik”, wydłubać zawartość wsadzić wcześniej podzielony kawałek tabletki i zakleić ucięty bok wydłubanym nadzieniem. Ważne jest aby najpierw  sprawdzić czy kot lubi tego rodzaju smakołyki.

            3. Tabletkę można również rozkruszyć i wymieszać z niewielką ilością jogurtu, masła lub serka i posmarować nim łapkę kota. Naturalnym odruchem kot będzie wyczyszczenie „brudnej” kończyny czyli zlizanie leku z łapki. Pamiętaj jednak, że nie możesz posmarować grubej warstwy ponieważ kot może strzepnąć tak przygotowaną  tabletkę rozrzucając ją naokoło.

4. Najskuteczniejszym sposobem jest podanie kotu tabletki prosto do gardła. Mamy wtedy pewność, że cała dawka leku została przyjęta przez kota. Jest to niestety mało przyjemny sposób dla naszego zwierzaka,  dlatego zanim zajdzie potrzeba podania kotu tabletki najlepiej poćwiczyć z nim ten sposób. W tym celu klękamy na podłodze, umiejscawiamy kota między naszymi udami tak żeby nie mógł się cofnąć. Jedną ręką łapiemy za głowę kota i odchylamy do tyłu. W ten sposób następuje naturalne rozwarcie szczęk. Małym palcem drugiej ręki naciskamy żuchwę tak żeby szczeki były rozwarte i szybkim ruchem wkładamy tabletkę trzymaną między palcem wskazującym i kciukiem głęboko do gardła. Następnie zamykamy pysk i masujemy gardło, żeby pobudzić odruch przełykania. Po całej „operacji” ważne jest żeby kot popił. Do picia wody nie jesteśmy w stanie go zmusić dlatego należy dać mu coś co lubi np. wodę z tuńczyka lub dodać wody do mokrej karmy. W celach ćwiczeniowych użyj żółtego sera pokrojonego w drobne kostki.

            Może się również zdarzyć, że kot w konsekwencji wypluje tabletkę. Wtedy musimy rozpuścić tabletkę w niewielkiej ilości wody i podać całą zawartość w strzykawce. WAŻNE! - nie wlewamy tak przygotowanego leku kotu bezpośrednio do gardła gdyż może się zadławić! Strzykawkę wkładamy jak najbliżej gardła  pod policzek i powoli naciskamy strzykawkę.

Zdarzają się jednak koty, na które nie działa żaden sposób więc pozostaje podawanie leków w formie zastrzyków.

Opracowane przez behawiorystkę Klaudię Socką

 logo_syrenka Materiały do pobrania |Linki zewnętrzne | Przetargi | BIP   logo_bip| Polityka prywatności
W tym roku zaadoptowano ze schroniska 3000 zwierząt
Na adopcję w schronisku czeka 552 zwierząt

Ważne informacje

Adres: ul. Paluch 2, 02-147 Warszawa
Dojazd z P+R Al.Krakowska autobusem linii 124
 
Status organizacyjny: jednostka budżetowa m. st. Warszawy
Dyrektor Schroniska: Henryk Strzelczyk (od 15.11.2016)

Kontakt do schroniska: 

22 868-06-34
Sekretariat - w. 1 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); info@napaluchu.waw.pl
Promocja - w. 2; promocja@napaluchu.waw.pl
Księgowość - w. 3 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); ksiegowosc@napaluchu.waw.pl
22 846-02-36, 22 868-15-79, 604-778-747 - całodobowo w sprawach zwierząt
fax: 22 868-06-34 w.4; 22 846-02-50
 

WIZYTY W SCHRONISKU:

Adopcje przez 7 dni w tygodniu w godzinach 12.00 - 17.00
 

POSZUKIWANIE I ODBIÓR ZAGUBIONYCH ZWIERZĄT:

Przez 7 dni w tygodniu w godz. 10.00 - 18.00

Jeśli szukasz zagubionego pupila koniecznie zabierz dowód tożsamości
i dokument potwierdzający własność zwierzęcia: książeczka szczepień, zdjęcia itp.
 

PRZYJMOWANIE ZNALEZIONYCH ZWIERZĄT:

Całodobowo za pośrednictwem Straży Miejskiej i upoważnionych służb.
W godzinach 8.00 - 20.00 za pośrednictwem osób prywatnych.