Kocia komunikacja

 

                        Koty komunikują się z otoczeniem za pomocą sygnałów werbalnych, niewerbalnych i zapachowych. Kocia komunikacja jest bardzo rozbudowana i często mylnie rozumiana przez człowieka jako kocia złośliwość.

Komunikacja werbalna

Dzikie dorosłe koty miauczą bardzo rzadko, nie potrzebują tego rodzaju komunikatów do porozumiewania się między sobą.                        
Miauczenie kota powstaje w wyniku socjalizacji z człowiekiem. Jest to kocia odpowiedź na naszą komunikację werbalną. Rodzajów miauczenia jest wiele, każdy kto ma kota doskonale wie, kiedy jego pupil ma ochotę na zabawę a kiedy przypomina, że czas na jedzenie. Jak odróżnić poszczególne komunikaty dźwiękowe?

·       krótkie miauknięcie: oznacza powitanie, zagadanie „cześć, co słychać”
·       kilka krótkich miauknięć; często słyszymy ten dźwięk kiedy wracamy z pracy, kot cieszy się z naszego powrotu i radośnie nas wita „no nareszcie wróciłeś, czekałem”
·       ponaglające przedłużone miauknięcia- słyszymy je zawsze podczas przygotowania posiłku dla kota „szybko, jestem głodny, co się tak ociągasz?!”

Mruczenie - Powszechnie uważa się, że mruczący kot to szczęśliwy kot jednak czasem ten dźwięk może oznaczać zupełnie coś innego. Koty mruczą w sytuacjach napięcia, stresu i niepokoju. Wydają ten dźwięk w celu uspokojenia siebie i innych kotów np. Kocie matki mruczą aby uspokoić swoje młode, koty chore mruczą aby uspokoić siebie i dodać sobie otuchy.

Świergotanie i piszczenie - dźwięki, które wydaje kot kiedy jest podekscytowany, często podczas zabawy i przygotowania posiłku
.
Jęczenie - charakterystyczne zawodzenie, pojawia się w chwilach cierpienia fizycznego i psychicznego np. kiedy zamkniemy kota w innym pomieszczeniu. Jeżeli Twój kot wydaje taki dźwięk bez specjalnego  powodu koniecznie zabierz go do lekarza!

Syczenie (Parskanie, Prychanie) – Jest to oznaka lęku. Kot syczy kiedy stanął w sytuacji zagrożenia i chce odstraszyć przeciwnika, (postawa defensywna),

Warczenie – Gardłowy dźwięk, wydawany przez kot, który stara się nastraszyć przeciwnika . Warczenie nie jest ani defensywne, ani ofensywne. To sygnał ostrzegawczym, po którym kot może zaatakować albo się bronić.

Wrzask - pojawia się kiedy koty podczas walki ranią się wzajemnie lub kiedy nadepniemy kotu na ogon. Jest oznaką bólu.

Mowa ciała

Koty mają bardzo rozbudowany system komunikacji. Oprócz sygnałów werbalnych bardzo ważne są sygnały jakie kot przekazuje za pomocą  poszczególnych części ciała. Aby w pełni poprawnie zinterpretować stan emocjonalny naszego kota należy obserwować całą komunikację niewerbalną, nie tylko jej poszczególne elementy. np. rozszerzone źrenice oznaczają lęk i strach, jest to reakcja obronna. Zwężone natomiast są oznaką mobilizacji i agresji. Uwaga: Wielkość źrenic zależy przede wszystkim od światła, dlatego nie można jedynie na tej podstawie ocenić, że kot się boi lub chce zaatakować.

Wibrysy- tzw. kocie wąsy. Przylegające płasko do policzków są oznaką lęku, ustawione do przodu to oznaka agresji i ekscytacji. Ich ułożenie również należy interpretować w kontekście całej postawy ciała kota.

Koty mają bardzo rozbudowany system komunikacji. Oprócz sygnałów werbalnych bardzo ważne są sygnały jakie kot przekazuje za pomocą  poszczególnych części ciała. Aby w pełni poprawnie zinterpretować stan emocjonalny naszego kota należy obserwować całą komunikację niewerbalną, nie tylko jej poszczególne elementy. np. rozszerzone źrenice oznaczają lęk i strach, jest to reakcja obronna. Zwężone natomiast są oznaką mobilizacji i agresji. Uwaga: Wielkość źrenic zależy przede wszystkim od światła, dlatego nie można jedynie na tej podstawie ocenić, że kot się boi lub chce zaatakować.
Wibrysy- tzw. kocie wąsy. Przylegające płasko do policzków są oznaką lęku, ustawione do przodu to oznaka agresji i ekscytacji. Ich ułożenie również należy interpretować w kontekście całej postawy ciała kota.

  

 

Mowa ogona

Najważniejszą i podstawową funkcją jaką pełni ogon u kota jest po prostu wspomaganie utrzymania równowagi. Koty to zwierzęta niezwykle zwinne, które z łatwością i gracją chodzą po płocie, drzewach czy szczycie dachu. Wszystko to dzięki bardzo dobrze rozwiniętemu zmysłowi równowagi wspomaganemu przez ogon. Pomaga on utrzymać środek ciężkości w odpowiednim miejscu nawet przy szybkich skrętach ciała podczas ucieczki i polowania. Koci ogon pełni bardzo ważną rolę również w komunikacji. Mówi on o emocjach, nastawieniu do innych i nastroju. Dzięki niemu najłatwiej możemy rozpoznać co w danym momencie czuje się nasz kot. 

Komunikacja chemiczna

Koty to zwierzęta,  które nie żyją w grupach, to samotnicy, dlatego komunikacja zapachowa jest dla nich bardzo ważna. W ten sposób przekazują informacje o sobie innym osobnikom, które odbierają te komunikaty o wiele późnej. Koty pozostawiają swój  zapach za pomocą gruczołów wydzielających feromony w różnych obszarach ciała tj:

Głowa
Na głowie kota (broda, wargi, wibrysy, policzki) znajdują się feromony, które uwalniane są wraz z wydzieliną z gruczołów łojowych. Pocierając głową i policzkiem kot zaznacza swój teren i przedmioty, który uznaje za BEZPIECZNE. Kot w ten sposób oznacza (czasem też lizaniem)  zaprzyjaźnione psy, koty (aby zapobiec agresji terytorialnej) oraz ludzi. Tych samych gruczołów używają kocury, w miejscach w których  spotykają się z  kotką w rui. Znaczenie głową (brodą, policzkiem) ma nie tylko znaczenie chemiczne, ale również wizualne. Koty robią to częściej w obecności innego znajomego kota.

Kał i Mocz
Wraz z moczem obszar genitalny kota wydziela feromony z gruczołów łojowych znajdujących się w napletku, waginie i cewce moczowej. Wraz z kałem z gruczołów okołoodbywych wydzielane są feromony, które są najsilniejszym zapachem służącym do zaznaczenia terytorium.  Kał i mocz są jednym z ważniejszych elementów w komunikacji chemicznej kotów. Ostrzykiwanie moczem jest szczególnie charakterystyczne dla niekastrowanych kocurów, które w ten sposób oznajmiają swoje przybycie, pozostawiają o sobie informacje i grożą drugiemu kocurowi. Moment ten jest bardzo charakterystyczny. Kot staje tyłem do wybranej powierzchni i z podniesionym ogonem wypuszcza niewielką ilość moczu na PIONOWĄ powierzchnię (ściany, meble itp.) Kotki również znaczą teren, szczególnie podczas rui. Za pomocą kału kot oznacza granice swojego terytorium broniąc dostępu do nich, lub jego szczególny punkt. Niezakopywanie odchodów: Jeżeli Twój kot pomimo czystego żwirku i odpowiednio dobranej kuwety pozostawia „kupę” w widocznym miejscu jest to bardzo silny sygnał o zaznaczeniu swojego terenu. Takie zachowania przejawiają bardzo silne i pewne siebie koty.  

Listwa mleczna
Feromony z gruczołów sutkowych znajdują się w bruździe pomiędzy listwami mlecznymi. Feromony te wydzielają tylko kotki karmiące. Utrzymują się one przy skórze kotki do ok 5 dnia po odstawieniu kociąt.  Feromony te działają uspokajająco tak samo dla młodych jak i dorosłych kotów.

Łapy
Kocie łapy również wyposażone są w gruczoły produkujące feromony. Znajdują się one na opuszkach łap oraz między palcami. Feromony wydzielane są razem z potem, głównie w momentach stresu.  Oznacza to, że kot za pomocą tych gruczołów oznacza miejsca niebezpieczne np. Podczas wizyty u lekarza, kot w momencie stresu wraz z potem wydziela te feromony i w ten sposób oznacza transporter jako niebezpieczny. Tak więc po każdej wizycie u lekarza należy dokładnie go umyć aby zmyć zapach strachu. Podczas drapania kot zostawia ślad nie tylko zapachowy, ale również wizualny, mówiących, że ten teren należy już do danego osobnika.

 logo_syrenka Materiały do pobrania |Linki zewnętrzne | Przetargi | BIP   logo_bip| Polityka prywatności
W tym roku zaadoptowano ze schroniska 2998 zwierząt
Na adopcję w schronisku czeka 549 zwierząt

Ważne informacje

Adres: ul. Paluch 2, 02-147 Warszawa
Dojazd z P+R Al.Krakowska autobusem linii 124
 
Status organizacyjny: jednostka budżetowa m. st. Warszawy
Dyrektor Schroniska: Henryk Strzelczyk (od 15.11.2016)

Kontakt do schroniska: 

22 868-06-34
Sekretariat - w. 1 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); info@napaluchu.waw.pl
Promocja - w. 2; promocja@napaluchu.waw.pl
Księgowość - w. 3 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); ksiegowosc@napaluchu.waw.pl
22 846-02-36, 22 868-15-79, 604-778-747 - całodobowo w sprawach zwierząt
fax: 22 868-06-34 w.4; 22 846-02-50
 

WIZYTY W SCHRONISKU:

Adopcje przez 7 dni w tygodniu w godzinach 12.00 - 17.00
 

POSZUKIWANIE I ODBIÓR ZAGUBIONYCH ZWIERZĄT:

Przez 7 dni w tygodniu w godz. 10.00 - 18.00

Jeśli szukasz zagubionego pupila koniecznie zabierz dowód tożsamości
i dokument potwierdzający własność zwierzęcia: książeczka szczepień, zdjęcia itp.
 

PRZYJMOWANIE ZNALEZIONYCH ZWIERZĄT:

Całodobowo za pośrednictwem Straży Miejskiej i upoważnionych służb.
W godzinach 8.00 - 20.00 za pośrednictwem osób prywatnych.