Strona główna Kącik Behawiorysty Jak zachęcić kota do picia wody

  Jak zachęcić kota do picia wody?

            Koty wywodzą się od zwierząt pustynnych, które mają utrudniony dostęp do rezerwuarów wody. W związku z tym w  wyniku ewolucji dostosowały swój organizm do pobierania wody razem z pożywieniem.  Koty wolno żyjące pobierają pokarm, który zawiera w sobie w ok 70% wody. To zabezpiecza zapotrzebowanie organizmu na wodę w 90%. Resztę dziennego zapotrzebowania na wodę kot dopija sam. Sucha karma, którą zazwyczaj karmione są koty domowe zawiera jedynie poniżej 10% wody i żeby pokryć dzienne zapotrzebowanie na wodę kot musiałby resztę dopić. Niestety zwierzęta te  maja bardzo niedoskonały system odczuwania pragnienia, co powoduje ciągły niedobór wody w organizmie, ponieważ koty dostosowują ilość wypitej wody do ilości zjedzonego pokarmu a nie do jego jakości. Jest to przyczyną wielu chorób układu moczowego, i w związku z tym podstawą żywienia kota powinna być mokra karma. Zawiera ona ok 80% wody, czyli zabezpiecza  90% jego dziennego zapotrzebowania na wodę, resztę tj. 10% kot jest w stanie dopić z miski.

            Aby zachęcić kota do picia powinno się porozstawiać miski z wodą w różnych miejscach, w których kot najczęściej przebywa (wysoko na szafce, stole, na parapecie, w przejściach itp.) Naczynie na wodę powinno być płaskie i szeroki, tak aby kot nie dotykał wibryssami, czyli wąsami do boków miski. Dobrze, aby naczynie było wypełnione po sam brzeg, bo refleksy światła na wodzie zachęcają koty do picia. Miska z wodą nie powinna stać obok miski z jedzeniem. Woda powinna być zawsze świeża, dlatego codziennie należy wymieniać wodę i myć miskę. Jeżeli zauważysz, że Twój pupil lubi pić wodę prosto z kranu odkręcaj często wodę i zachęcaj kota do picia, np. w czasie codziennych czynności. Może to spowodować wytworzenie się pewnego rytuału, w którym kot skojarzy te czynności z pojawieniem się świeżego źródła wody. Spróbuj też dodawać trochę soku z tuńczyka lub bulionu z kurczaka i wołowiny do wody i karmy. Eksperymentuj z naczyniami na wodę (szklane, plastikowe, ceramiczne lub metalowe), na rynku dostępne są również poidła-fontanny, które zapewniają dostęp do świeżej wody. Używając tej formy miski należy  pamiętać o regularnej wymianie filtrów.

Opracowane na podstawie artykułu  lek.wet. Jolanty Łapińskiej „Sposoby zapewnienia dobrostanu kota w klinice weterynaryjnej, hotelu i schronisku dla zwierząt.”


Opracowane przez behawiorystkę Klaudię Socką


 logo_syrenka Materiały do pobrania |Linki zewnętrzne | Przetargi | BIP   logo_bip| Polityka prywatności
W tym roku zaadoptowano ze schroniska 3000 zwierząt
Na adopcję w schronisku czeka 552 zwierząt

Ważne informacje

Adres: ul. Paluch 2, 02-147 Warszawa
Dojazd z P+R Al.Krakowska autobusem linii 124
 
Status organizacyjny: jednostka budżetowa m. st. Warszawy
Dyrektor Schroniska: Henryk Strzelczyk (od 15.11.2016)

Kontakt do schroniska: 

22 868-06-34
Sekretariat - w. 1 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); info@napaluchu.waw.pl
Promocja - w. 2; promocja@napaluchu.waw.pl
Księgowość - w. 3 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); ksiegowosc@napaluchu.waw.pl
22 846-02-36, 22 868-15-79, 604-778-747 - całodobowo w sprawach zwierząt
fax: 22 868-06-34 w.4; 22 846-02-50
 

WIZYTY W SCHRONISKU:

Adopcje przez 7 dni w tygodniu w godzinach 12.00 - 17.00
 

POSZUKIWANIE I ODBIÓR ZAGUBIONYCH ZWIERZĄT:

Przez 7 dni w tygodniu w godz. 10.00 - 18.00

Jeśli szukasz zagubionego pupila koniecznie zabierz dowód tożsamości
i dokument potwierdzający własność zwierzęcia: książeczka szczepień, zdjęcia itp.
 

PRZYJMOWANIE ZNALEZIONYCH ZWIERZĄT:

Całodobowo za pośrednictwem Straży Miejskiej i upoważnionych służb.
W godzinach 8.00 - 20.00 za pośrednictwem osób prywatnych.