Co robić, gdy pies się nudzi i niszczy w domu?

Powody niszczenia przez psy w domu mogą być różne. Najczęściej jest to albo lęk separacyjny (informacje, jak zaradzić lękowi separacyjnemu znajdują się w oddzielnym artykule) albo nuda.

Psy, które niszczą w domu z nudy, zazwyczaj zachowują spokój, gdy wychodzisz z domu (w przeciwieństwie do tych, cierpiących z powodu lęku separacyjnego) i dopiero po jakimś czasie (np. kilku godzinach samotności) zaczynają „kręcić się” po domu i szukać sobie jakichś zajęć. Jeśli chcesz sprawdzić, co dokładnie dzieje się, gdy nie ma cię w domu, zostaw włączoną kamerę, a po powrocie sprawdź, co się działo. Warto zrobić to, aby upewnić się, że czynnikiem wyzwalającym psie zniszczenia nie jest np. coś niepokojącego, co dzieje się w czasie twojej nieobecności (jak np. hałasy, burza, czy inne sytuacje, które wystraszyły twojego psa).

Jeśli wiesz już, że twój pies niszczy, gdyż po prostu się nudzi (a tak często zdarza się w przypadku młodych, energicznych psów), postaraj się zapewnić psu rożne rozrywki, które sprawią, że nie będzie on sam wymyślał sobie zajęć, które pozwolą mu pozbyć się nadmiaru energii.

Nie popełniaj jednak popularnego błędu i nie skupiaj się tylko na intensywnych, wyczerpujących spacerach (a wręcz pamiętaj, że końcówka spaceru poprzedzającego twoje wyjście na dłużej powinna być spokojna – tak, aby pies wrócił do domu wyciszony, a nie „nakręcony” i w pełnej gotowości na dalsze szaleństwa).

Co najmniej równie ważne są dla psa aktywności poznawcze. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju zabawy, pozwalające zrealizować naturalną psią potrzebę węszenia i / lub żucia. W tym celu możesz wykorzystać matę węchową (którą możesz zrobić zarówno samodzielnie, jak i kupić), w której pies wyszukuje maleńkie smakołyki. Możesz również nabyć w sklepie lub zrobić samodzielnie (np. z wszelkiego rodzaju pudełek, kartonów, rolek po papierze toaletowym, itp.)  zabawki interaktywne, w których chowa się jedzenie (pamiętaj jednak, że jedzenia ma być w nich umieszczone tak, aby pies musiał się namęczyć, żeby je wydobyć). Kolejnym akcesorium, które warto w tym wypadku wykorzystać są miski spowalniające jedzenie. Powinny to być jednak miski dobrej jakości, które mają bardzo dużo różnych „zakamarków”, aby prawidłowo spełniały one swoją funkcję. Wreszcie – idealnie sprawdzą się tu różnego rodzaju naturalne gryzaki (niech to jednak będą takie, które zajmą psa na dłuższą chwilę – na co najmniej kilkadziesiąt minut).

Opracowane przez behawiorystkę Małgorzatę Nowacką

 logo_syrenka Materiały do pobrania |Linki zewnętrzne | Przetargi | BIP   logo_bip| Polityka prywatności
W tym roku zaadoptowano ze schroniska 2910 zwierząt
Na adopcję w schronisku czeka 560 zwierząt

Ważne informacje

Adres: ul. Paluch 2, 02-147 Warszawa
Dojazd z P+R Al.Krakowska autobusem linii 124
 
Status organizacyjny: jednostka budżetowa m. st. Warszawy
Dyrektor Schroniska: Henryk Strzelczyk (od 15.11.2016)

Kontakt do schroniska: 

22 868-06-34
Sekretariat - w. 1 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); info@napaluchu.waw.pl
Promocja - w. 2; promocja@napaluchu.waw.pl
Księgowość - w. 3 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); ksiegowosc@napaluchu.waw.pl
22 846-02-36, 22 868-15-79, 604-778-747 - całodobowo w sprawach zwierząt
fax: 22 868-06-34 w.4; 22 846-02-50
 

WIZYTY W SCHRONISKU:

Adopcje przez 7 dni w tygodniu w godzinach 12.00 - 17.00
 

POSZUKIWANIE I ODBIÓR ZAGUBIONYCH ZWIERZĄT:

Przez 7 dni w tygodniu w godz. 10.00 - 18.00

Jeśli szukasz zagubionego pupila koniecznie zabierz dowód tożsamości
i dokument potwierdzający własność zwierzęcia: książeczka szczepień, zdjęcia itp.
 

PRZYJMOWANIE ZNALEZIONYCH ZWIERZĄT:

Całodobowo za pośrednictwem Straży Miejskiej i upoważnionych służb.
W godzinach 8.00 - 20.00 za pośrednictwem osób prywatnych.