Drugi kot w domu

            Koty to zwierzęta terytorialne, obszar na którym żyją (dom lub mieszkanie) ma dla nich bardzo duże znaczenie. Zapewnia kotu poczucie bezpieczeństwa oraz nieograniczony dostęp do zasobów tj. pożywienie, najlepsze miejsca do odpoczynku i obserwacji, uwaga właściciela, kryjówki, przejścia itp.  Z punktu widzenia naszego kota : Nowy to intruz, z którym będzie musiał  rywalizować o wszystkie ww zasoby.

Przy wprowadzaniu drugiego kota  nie obędzie się bez agresji (warczenie, syczenie) co łączy się z dużym stresem dla obu kotów. Musisz pamiętać, że zaprzyjaźnienie dwóch kotów to niekiedy bardzo długi proces, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. 

Jak przygotować dom na drugiego kota?
            Ważne jest aby nowy kot miał zapewnione bezpieczne miejsce w domu. Najlepiej gdyby był to oddzielny pokój (ważne żeby nie był to ulubiony pokój kota rezydenta!) Pokój musi być wyposażony w to co jest dla kota niezbędne tj. legowisko, kuwetę, kryjówki, zabawki i miski na wodę i jedzenie. Pamiętaj, że kot nie może siedzieć tam cały czas sam. Musisz zapewnić mu swoje towarzystwo - pobaw się z kotem, posiedź i głaszcz.

            Pamiętaj, że kocia kuweta jest bardzo ważna, liczba kuwet powinna być równa liczbie kotów plus jedna dodatkowo. Początkowo kuwety powinny być porozstawiane w różnych częściach mieszkania. Dwa obce koty nie będą załatwiały swoich potrzeb fizjologicznych do tej samej kuwety.

            To samo dotyczy jedzenia. Koty nie będą  jadły z jednej miski ani w swojej obecności, dlatego musisz karmić je osobno z różnych misek.

            Pamiętaj żeby wyposażyć całe mieszkanie w dodatkowe legowiska, nowe kryjówki i kilka drapaków. Dodatkowe półki na ścinie, przejścia (zrobione z kartonowych pudeł) będą bardzo pomocne w aklimatyzowaniu się nowego kota w domu. Musisz upewnić się, że wszystkiego masz w liczbie odpowiedniej dla dwóch kotów. Jeśli każdy kot będzie miał nieograniczony dostęp do dużej ilości zasobów nie będzie musiał o nie walczyć.

Jak odpowiednie wprowadzić nowego kota?

Jeżeli zaadoptowałeś kota chorego lub po ciężkiej chorobie, po której musi nabrać sił z zapoznaniem musisz poczekać do całkowitego wyleczenia kota. Chory kot jest słaby i doskonale sobie z tego zdaje sprawę, zapoznanie w takim momencie będzie dla niego ogromnym stresem który powoduje spadek odporności i dłuższy czas rekonwalescencji. To samo dotyczy kota rezydenta.

            Pierwsze spotkanie nie może odbyć się zaraz po przybyciu nowego kota do domu. Daj mu czas na odpoczynek po podróży oraz zaaklimatyzowanie się w nowym domu. Koty wyczuwają swoją obecność i wiedzą, że drugi osobnik znajduje się za drzwiami, dlatego musisz uważnie obserwować zachowanie kotów. Jeżeli okazują oznaki zdenerwowania, niepokoju i stresu  poczekaj z zapoznaniem aż będą spokojne. Obserwuj też apetyt i stan kuwety.         

Pierwsze spotkanie musi odbyć się przy dobrych nastrojach. Przed spotkaniem pobaw się z każdym kotem z osobna, tak żeby zadbać o jego dobre samopoczucie. Następnie nakarm oba koty przy zamkniętych drzwiach. Jeżeli nie widać żadnych oznak niepokoju tylko zaciekawienie, można przejść do drugiego etapu zapoznania, jakim jest wymiana zapachów. W tym celu należy głaskać jednego kota na zmianę z drugim tak, aby poznały one wzajemnie swój zapach. Możesz też wymienić ich legowiska. Jeżeli koty są zaciekawione swoim zapachem a  NIE ZESTRESOWANE, możemy zapoznać je przez uchylone drzwi. Bardzo dobrym narzędziem zapoznawczym jest ściana z rolek po papierze toaletowym, do której wkładamy smakołyki tak, aby oba koty mogły korzystać z niej jednocześnie. Oprócz jedzenia możemy wykorzystać zabawkę którą włożymy pod drzwi, tak aby koty mogły bawić się nią ze sobą przez drzwi. Jeżeli wszystkie reakcje kotów są pozytywne możemy dopuścić do bezpośredniego spotkania. W tym celu należy otworzyć drzwi tak aby koty się widziały. Pozwól nowemu opuścić pokój, ale nie zmuszaj kotów do kontaktu. Od teraz obserwuj  i nie ingeruj w interakcje kotów chyba, że dzieje się coś złego. Pamiętaj, ze nie możesz dopuścić do bójki, jeżeli widzisz, że napięcie rośnie a koty warczą lub syczą zakończ interakcje. Ważne żeby koty miały swobodną drogę ucieczki i kryjówki, które podczas tego spotkania będą niezbędne. Spotkania powinny być krótkie, każdy kot musi wrócić do swojego bezpiecznego miejsca na odpoczynek. Powtarzaj je stopniowo wydłużając czas interakcji. Pamiętaj, że nigdy nie możesz zostawić obcych kotów samych w mieszkaniu i wyjść z domu! Wszystkie spotkania odbywają się pod ścisłym nadzorem właściciela. 

            Podczas wprowadzania nowego kota do domu możesz użyć syntetycznego odpowiednika kocich feromonów policzkowych, który ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa i pozwala kotu się zrelaksować. Najlepsze są dyfuzory wkładane do kontaktu, które umieszczamy w miejscu spotkań kotów. Dodatkowo możesz zastosować dietę bogatą w tryptofan, który odpowiada za polepszenie nastroju kota.

            Każdy kot jest inny, czasem nie trzeba robić etapowego zapoznania gdyż okazuje się, że koty nie mają problemu z akceptacją nowego członka rodziny. Niestety jednak częściej  zdarza się, że nowy  jest  problemem dla rezydenta, dlatego musisz być przygotowany na izolowanie kotów.

Podsumowanie:

Nie zabieraj swojej uwagi od kota rezydenta. Musisz mu poświęcić jeszcze więcej czasu niż przed pojawianiem się drugiego kota. Nigdy nie faworyzuj nowego czworonoga.

Na każdym etapie zapoznania koty muszą być w dobrym nastroju.

Nie można zrobić wszystkich etapów w 1 dzień!

Nie dopuszczaj do bójek i przerywaj niepokojące spotkania.

Obce koty nie korzystają z tej samej kuwety i misek.

Przy dużej ilości zasobów i swobodnym dostępie do nich  koty nie muszą o nie walczyć.

Do zapoznania przez drzwi używaj jedzenie, zabawek, ściany z rolek po papierze itp.

Nigdy nie zostawiaj obcych kotów samych w domu.

Wspomóż się syntetycznym odpowiednikiem kocich feromonów.

Nigdy nie bierz do starego kota małego kociaka. Kot senior potrzebuje odpoczynku i spokoju. Staraj się dobierać koty w podobnym wieku.
 

Opracowane przez behawiorystkę Klaudię Socką

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 logo_syrenka Materiały do pobrania |Linki zewnętrzne | Przetargi | BIP   logo_bip| Polityka prywatności
W tym roku zaadoptowano ze schroniska 2918 zwierząt
Na adopcję w schronisku czeka 556 zwierząt

Ważne informacje

Adres: ul. Paluch 2, 02-147 Warszawa
Dojazd z P+R Al.Krakowska autobusem linii 124
 
Status organizacyjny: jednostka budżetowa m. st. Warszawy
Dyrektor Schroniska: Henryk Strzelczyk (od 15.11.2016)

Kontakt do schroniska: 

22 868-06-34
Sekretariat - w. 1 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); info@napaluchu.waw.pl
Promocja - w. 2; promocja@napaluchu.waw.pl
Księgowość - w. 3 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); ksiegowosc@napaluchu.waw.pl
22 846-02-36, 22 868-15-79, 604-778-747 - całodobowo w sprawach zwierząt
fax: 22 868-06-34 w.4; 22 846-02-50
 

WIZYTY W SCHRONISKU:

Adopcje przez 7 dni w tygodniu w godzinach 12.00 - 17.00
 

POSZUKIWANIE I ODBIÓR ZAGUBIONYCH ZWIERZĄT:

Przez 7 dni w tygodniu w godz. 10.00 - 18.00

Jeśli szukasz zagubionego pupila koniecznie zabierz dowód tożsamości
i dokument potwierdzający własność zwierzęcia: książeczka szczepień, zdjęcia itp.
 

PRZYJMOWANIE ZNALEZIONYCH ZWIERZĄT:

Całodobowo za pośrednictwem Straży Miejskiej i upoważnionych służb.
W godzinach 8.00 - 20.00 za pośrednictwem osób prywatnych.