Strona główna O adopcji Jak adoptować?

Jak adoptować zwierzę ze Schroniska "Na Paluchu"

Jeżeli chcesz adoptować psa lub kota to po pierwsze przemyśl tę decyzję. Nie decyduj się pod wpływem chwili. Adoptuj świadomie i odpowiedzialnie. Rozważ następujące kwestie:

 • czy Twój styl życia pozwala na opiekę nad zwierzęciem
 • dysponujesz warunkami odpowiednimi dla zwierzęcia
 • czy inni domownicy wyrażają zgodę
 • kto się nim zajmie jeśli wyjedziesz na wakacje lub zachorujesz
 • czy Twoja sytuacja materialna pozwala na prawidłową opiekę nad zwierzęciem (odpowiednia karma, szczepienia, leczenie, badania okresowe, ochrona przeciw kleszczom)

Przed przyjazdem warto:


Procedura adopcji kota

 • W celu adopcji kota udaj się na kociarnię.
 • Po wybraniu kota wypełnij ankiete przedadopcyjną.
 • Ostateczną decyzje o adopcji podejmuje pracownik Biura Adopcji
 • Odprawa weterynaryjna (badanie lekarskie, omówienie stanu zdrowia, informacje o szczepieniach, wystawienie książeczki zdrowia zwierzęcia, wprowadzenia danych właściciela do ogólnokrajowej bazy zwierząt zaczipowanych)
 • Zawarcie umowy adopcyjnej. Umowa ma charakter cywilno-prawny i od tego momentu ponosisz odpowiedzialność za zaadoptowane zwierzę.

Uwaga: Decydując się na adopcję kota lub rozważając ją, koniecznie weź ze sobą do schroniska transporter lub torbę transportową do przewozu kotów


Procedura adopcji psa

 • Spacery przedadopcyjne z wolontariuszem lub opiekunem danego psa.  (W trosce o dobro naszych podopiecznych, by ich adopcje były przemyślane i odpowiedzialne wymagane są min. dwa spacery przedadopcyjne ale ostateczną ilość spacerów określa opiekun lub wolontariusz w zależności od charakteru psa. Decyzja o adopcji nie może być podejmowana pod wpływem chwili. Pies musi być dobrany do właściciela. Ponadto kilka spacerów pozwala lepiej poznać osoby zainteresowane adopcją. Jeden spacer to mało żeby poznać psa. Kilka wizyt zmniejszy ogromny stres psa związany ze zmianą miejsca zamieszkania.)
 • Wypełnienie ankiety przedadopcyjnej i rozmowa z pracownikiem Biura Adopcji (zaleca się wypełnienie ankiety już po pierwszym spacerze).
 • Opiekun lub wolontariusz wpisuje swoją opinie w ankiecie przedadopcyjnej
 • Ostateczną decyzje o adopcji podejmuje pracownik Biura Adopcji
 • Odprawa weterynaryjna (badanie lekarskie, omówienie stanu zdrowia, informacje o szczepieniach, wystawienie książeczki zdrowia zwierzęcia, wprowadzenia danych właściciela do ogólnokrajowej bazy zwierząt zaczipowanych)
 • Zawarcie umowy adopcyjnej. Umowa ma charakter cywilno-prawny i od tego momentu ponosisz odpowiedzialność za zaadoptowane zwierzę.


WAŻNE DOKUMENTY:

Ankieta przedadopcyjna i umowa

Procedura wyboru domu
w przypadku, gdy o jednego psa stara się więcej niż jedna osoba.

Odmowa adopcji

Każdy musi liczyć się z tym, że może dostać odmowę adopcji konkretnego zwierzęcia. Zwierzęta to żywe istoty, które mają konkretne charaktery i predyspozycje. Nie każdy dom jest odpowiedni dla każdego zwierzęcia. Na przykład:

 • niektóre psy wymagają bardziej doświadczonych właścicieli
 • nie każdy pies nadaje się dla osoby, która w przeszłości nie miała psa. 
 • młody energiczny pies potrzebuje aktywnego domu

WAŻNE INFORMACJE

1.Do adopcji może być oddane tylko takie zwierzę, które:

a) odbyło 15-to dniowy okres kwarantanny i zostało zaszczepione w kierunku wścieklizny, zastrzeżeniem pkt.1 lit. b - f,

b) psy i koty nie rasowe do ukończenia 3 miesięcy życia mogą być oddawane do adopcji bezzwłocznie (z pominięciem 15 dniowej kwarantanny), o ile badanie nie ujawniło żadnych objawów klinicznych choroby,
c) dorosłe zwierzęta mogą być wydane do adopcji po uprzednim wysterylizowaniu/wykastrowaniu w Schronisku,
d) psy i koty rasowe do ukończenia 3 miesięcy życia mogą być wydane do adopcji po 7 dniach od dnia przyjęcia,

e) w przypadku adopcji szczeniaka lub kocięcia nowy właściciel podpisując umowę adopcyjną zobowiązuje się do poddania zwierzęcia kastracji/sterylizacji w terminie uprzednio uzgodnionym ze Schroniskiem. Niezgłoszenie się na wyznaczony zabieg może być przyczyną natychmiastowego rozwiązania umowy i odebrania zwierzęcia,

f) zwierzęta zwrócone do Schroniska przez adoptujących (zwrot z adopcji), mogą być adoptowane bez zachowania okresu, o którym mowa w ust. 2, o ile szczepienia przeciw wściekliźnie są aktualne lub można ustalić, że zwierzę nikogo nie skaleczyło w ciągu ostatnich 15 dni.

2. Zwierzęta ze Schroniska mogą być wydawane do adopcji tylko osobom fizycznym.

3. W Schronisku obowiązuje zakaz wydawania zwierząt:

a) osobom poniżej 18 lat,

b) bez ważnego zaświadczenia szczepienia przeciw wściekliźnie, będących w trakcie leczenia
c) osobom, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, iż znajdują się w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających,

d) osobom, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie o spekulację i handel zwierzętami lub ich niehumanitarne traktowanie, a także osobom nieposiadającym miejsca zamieszkania (bezdomnym) lub warunków do zapewnienia zwierzętom właściwej opieki,
e) osobom nieposiadającym dowodu tożsamości lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

4. Schronisko nie ponosi odpowiedzialności za informacje udzielane Ci przez osoby niewyróżnione strojem i identyfikatorem Schroniska.
5. Adopcja zwierzęcia jest bezpłatna. Można natomiast przekazać darowiznę na rzecz schroniska dobrowolną darowiznę pieniężną. Pracownik biura adopcji wystawi Ci pokwitowanie.

ADOPCJE PSÓW RAS TZW. NIEBEZPIECZNYCH

Psy z tzw. listy ras niebezpiecznych są wydawane wg. specjalnie opracowanej procedury, mającej zminimalizować ryzyko nieudanej adopcji.
Poniższe informacje dotyczą psów typu Amstaff, Rottweiler, Bullterier, Pitbull, Dobermam, Owczarek Kaukaski, Owczarek Środkowoazjatycki, Buldog Amerykański, Dog Argentyński, Moskiewski Stróżujący, Sznaucer Olbrzymi, a także psów wykazujących podczas pobytu w Schronisku niepokojące z behawioralnego punktu widzenia zachowania.
I etap - osoba zainteresowana adopcją wypełnia kwestionariusz przedadopcyjny. Kontakt ze zwierzęciem odbywa się z udziałem opiekuna. Możliwy spacer w towarzystwie opiekuna bądź wolontariusza (wywiad z zainteresowanym).
II etap - osoba zainteresowana odwiedza psa w Schronisku. Możliwy spacer w towarzystwie opiekuna lub wolontariusza (min. 2 wizyty). Wizytę odnotowujemy w kwestionariuszu.
III etap - osoba zainteresowana adopcją odbywa spacer z psem w towarzystwie opiekuna lub wolontariusza, po spacerze możliwa odprawa adopcyjna. Spacer przedadopcyjny odnotowujemy w kwestionariuszu. Schronisko zastrzega sobie prawo wyboru nowego opiekuna na podstawie wywiadu oraz innych przesłanek.Procedura obejmuje psy w typie danej rasy, a więc niekoniecznie rodowodowe, które do Schroniska praktycznie nie trafiają, a zwierzęta u których stwierdzamy dominujące cechy jednej ze wskazanych ras.

 

 

 logo_syrenka Materiały do pobrania |Linki zewnętrzne | Przetargi | BIP   logo_bip| Polityka prywatności
W tym roku zaadoptowano ze schroniska 527 zwierząt
Na adopcję w schronisku czeka 563 zwierząt

Ważne informacje

Adres: ul. Paluch 2, 02-147 Warszawa
Dojazd z P+R Al.Krakowska autobusem linii 124
 
Status organizacyjny: jednostka budżetowa m. st. Warszawy
Dyrektor Schroniska: Henryk Strzelczyk (od 15.11.2016)

Kontakt do schroniska: 

22 868-06-34
Sekretariat - w. 1 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); info@napaluchu.waw.pl
Promocja - w. 2; promocja@napaluchu.waw.pl
Księgowość - w. 3 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16); ksiegowosc@napaluchu.waw.pl
22 846-02-36, 22 868-15-79, 604-778-747 - całodobowo w sprawach zwierząt
fax: 22 868-06-34 w.4; 22 846-02-50
 

WIZYTY W SCHRONISKU:

Adopcje przez 7 dni w tygodniu w godzinach 12.00 - 16.00
 

POSZUKIWANIE I ODBIÓR ZAGUBIONYCH ZWIERZĄT:

Przez 7 dni w tygodniu w godz. 10.00 - 18.00

Jeśli szukasz zagubionego pupila koniecznie zabierz dowód tożsamości
i dokument potwierdzający własność zwierzęcia: książeczka szczepień, zdjęcia itp.
 

PRZYJMOWANIE ZNALEZIONYCH ZWIERZĄT:

Całodobowo za pośrednictwem Straży Miejskiej i upoważnionych służb.
W godzinach 8.00 - 20.00 za pośrednictwem osób prywatnych.