Strona główna O adopcji Często zadawane pytania

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

 

PYTANIE: Ile jest mniej więcej psów w schronisku „Na Paluchu”?

ODPOWIEDŹ: W tej chwili w schronisku mieszka około 800 psów (i około 100 kotów).

 

PYTANIE: Czy można adoptować psa lub kota na jakimś wydarzeniu organizowanym poza schroniskiem?

ODPOWIEDŹ: Nie, na wydarzeniu nie można adoptować zwierząt z naszego schroniska. Każdy, kto chce adoptować psa lub kota, musi przyjechać do schroniska. Wynika to z m.in. z tego, że należy tam wypełnić kwestionariusz przedadopcyjny, który zostanie zweryfikowany przed pracowników Biura Adopcji; ponadto zwierzę musi przejść odprawę weterynaryjną, a dane właściciela muszą zostać wprowadzone do systemu, do którego dostęp możliwy jest tylko w schronisku. Przede wszystkim chodzi jednak o to, aby decyzja o adopcji nie była podejmowana pod wpływem chwili. Konieczność przyjazdu do schroniska wyeliminuje osoby, które nie przemyślały dokładnie swojej decyzji.

 

PYTANIE: Jak wygląda adopcja? Czy mogę przyjechać i od razu adoptować psa?

ODPOWIEDŹ: Nie, psa nie można adoptować "z marszu". Trzeba pójść z wolontariuszem lub opiekunem psa (czyli osobą, która dobrze zna danego psa) na spacer przedadopcyjny. W większości przypadków (poza adopcją szczeniaków do 6. miesiąca życia) będzie należało umówić się na dwa (a czasem więcej) takich spacerów, m.in. po to, aby poznać psa i przemyśleć w domu na spokojnie swoją decyzję o adopcji. Ponadto, potrzebna będzie rekomendacja wolontariusza lub opiekuna psa, który z Panią / Panem odbywał spacer przedadopcyjny.

 

PYTANIE: Dlaczego, aby adoptować psa, trzeba przyjechać minimum dwa razy, a w przypadku niektórych psów nawet więcej?

ODPOWIEDŹ: Decyzja o adopcji powinna być decyzją przemyślaną. Czasem, gdy ktoś przyjeżdża do schroniska po raz pierwszy, nie wie wszystkiego o danym psie, np. tego, jakie są jego nie tylko zalety, ale również i wady. Po rozmowie z osobą, która dobrze zna danego psa, warto jest udać się do domu, dać sobie czas, aby na spokojnie wszystko przemyśleć, ewentualnie skonsultować się z bliskimi osobami i na spokojnie podjąć decyzję o adopcji. Ponadto, niektóre psy np. potrzebują czasu, aby przekonać się do kogoś i do takich zwierząt warto przyjechać więcej niż dwa razy – tak, aby nabrały one zaufania do swojego przyszłego właściciela.

 

PYTANIE: Czy poznanie psa na jakimś wydarzeniu, organizowanym poza schroniskiem,  możemy zaliczyć jako jeden spacer przedadopcyjny?

ODPOWIEDŹ: Można, ale w takim wypadku osoba chcąca adoptować psa zostanie poproszona o przyjazd do schroniska na minimum jeszcze jeden spacer przedadopcyjny - aby miała ona okazję "przespać się" z decyzją o adopcji, aby była ona przemyślana.

 

PYTANIE: Czy można wziąć psa "na próbę"?

ODPOWIEDŹ: Nie, nie można wziąć psa "na próbę". Ciągła zmiana otoczenia jest dla psa dużym stresem. Ponadto, pies najprawdopodobniej przywiąże się do nowych właścicieli, więc oddanie go po kilku dniach, czy tygodniach, byłoby dla niego zbyt dużą traumą.

 

 

PYTANIE: Czy z psem / kotem trzeba iść do lekarza po adopcji?

ODPOWIEDŹ: Każdy pies / kot przed adopcją przechodzi odprawę weterynaryjną. W gabinecie lekarz sprawdza historię choroby psa, bada go, sprawdza, czy ma on aktualne szczepienia (w razie konieczności - jest szczepiony na miejscu). Nie ma więc potrzeby, aby iść z nim do lekarza od razu do adopcji. Warto jednak udać się do niego po około miesiącu, aby lekarz sprawdził, czy z psem / kotem wszystko jest w porządku i aby ewentualnie otrzymać tabletki na odrobaczenie / preparat przeciw pchłom i kleszczom.

 

PYTANIE: Dlaczego schronisko odmawia wydawania zwierząt niektórym osobom?

ODPOWIEDŹ: Zawsze celem schroniska jest wydawanie psów / kotów do warunków nie gorszych od tych, jakie mają one w schronisku. Czasem dana osoba nie jest np. w stanie zapewnić zwierzęciu odpowiedniej opieki weterynaryjnej (np. ze względów finansowych) lub jej motywacja do adopcji nie jest właściwa, co wiąże się z dużym ryzykiem zwrotu psa, w razie wystąpienia jakichś problemów. Z doświadczenia wiemy, że nie każdy dom jest odpowiedni dla każdego zwierzęcia. Na przykład: niektóre zwierzęta wymagają bardzo doświadczonych (w kwestii opieki / pielęgnacji) właścicieli, niektóre z kolei nie nadają się dla osoby, która w przeszłości nigdy nie miała psa / kota, a inne wymagają właścicieli o określonych predyspozycjach (np. młode, energiczne psy wymagają domu, które mieszkańcy prowadzą bardzo aktywny fizycznie tryb życia).

 

 

PYTANIE: Czy można pomóc w spacerach z psami schroniskowymi? Gdzie się zgłosić?

ODPOWIEDŹ: Tak, jak najbardziej można pomóc w spacerach z psami, o ile jest się osobą pełnoletnią. Trzeba wysłać z zgłoszenie na adres: spacery@napaluchu.waw.pl i podać swoją dyspozycyjność czasową. Spacery mogą odbywać się codziennie między 10:00 a 17:00 (lub 10:00 a 16:00 - w zależności od pory roku - gdy na dworze szybko robi się ciemno, spacery odbywają się do 16:00). Wysłanie zgłoszenia mailowego jest obowiązkowe, ponieważ spacery są możliwe wyłącznie w towarzystwie doświadczonych wolontariuszy, więc dane zgłoszenie zostanie przekazane dalej do wolontariusza, który jest danego dnia w schronisku.

 

PYTANIE: Czy dzieci mogą pomagać w spacerach?

ODPOWIEDŹ: Nie. Patrz odpowiedź na poprzednie pytanie.

 

PYTANIE: Jak zostać wolontariuszem?

ODPOWIEDŹ: Aby zostać wolontariuszem w schronisku, również należy zacząć od pomocy w spacerach pod okiem doświadczonego wolontariusza. Po okresie minimum 2- 3 miesięcy regularnych (minimum raz w tygodniu) kilkugodzinnych wizyt w schronisku i na wniosek wolontariusza, któremu dana osoba regularnie pomaga, można podpisać umowę wolontariacką.

 

PYTANIE: Czy psy w schronisku są kastrowane / sterylizowane?

ODPOWIEDŹ: Tak, wszystkie psy w schronisku są kastrowane / sterylizowane (poza przypadkami przeciwwskazań medycznych oraz poza szczeniakami). W tej chwili dorosłe psy przed sterylizacją / kastracją nie są wydawane do adopcji, ponieważ gdy wcześniej tak było, nowi właściciele nie wywiązywali się z obowiązku kastracji / sterylizacji zwierząt. W przypadku adopcji szczeniaka, adoptujący otrzymuje skierowanie na bezpłatny zabieg w jednej z warszawskich klinik weterynaryjnych.

 

PYTANIE: Jak psy karmione są w schronisku?

ODPOWIEDŹ: Psy karmione są raz dziennie (rano) suchą karmą (w cieplejszym okresie roku) lub jedzeniem gotowanym (późną jesienią, w zimie i wczesną wiosną). Psy zdrowe jedzą suchę karmę Eminent. Psy ze schorzeniami jedzą karmę specjalistyczną, weterynaryjną. Starsze psy jedzą mokrą karmę Dolina Noteci.

 

PYTANIE: Czy w schronisku są też szczeniaczki?

ODPOWIEDŹ: Oczywiście, są. Należy jednak pamiętać, że wychowanie szczeniaka na dobrze ułożonego psa nie jest łatwą sprawą, warto więc rozważyć również adopcję dorosłego psa (większość psów przebywających w schronisku miała już kiedyś dom, więc ktoś kiedyś już przeszedł z nimi ten najtrudniejszy okres).

 

PYTANIE: Dlaczego psy znajdują są w schronisku?

ODPOWIEDŹ: Najczęściej dlatego, że zostały porzucone przez właścicieli albo się zgubiły. Gdyby psy te były zachipowane i nosiły adresatki, łatwo byłoby zwrócić je właścicielom!

 

 

 

PYTANIE: Czy pies ze schroniska ma szansę przyzwyczaić się do życia poza boksem?
ODPOWIEDŹ: Jak najbardziej tak. Większość psów miała kiedyś dom i psy te łatwo odnajdują się w warunkach domowych, nawet te, które mieszkają w schronisku długo. Oczywiście, czasem psy mają problemy z adoptacją do domowych warunków, ale tego typu problemy nie zdarzają się często, a na dodatek występują one także u psów, które mieszkają u kogoś od małego (czyli u takich które nie zostały adoptowane ze schroniska).


PYTANIE: Czy po adopcji, w przypadku problemów z psem / kotem, można liczyć na pomoc behawiorysty / wolontariuszy?

ODPOWIEDŹ: Tak, jak najbardziej. Każdej osobie przez 3 miesiące od momentu adopcji przysługują bezpłatne porady behawiorysty. Ponadto wolontariusze danego psa / kota zostawiają osobie adoptującej swoje namiary i również chętnie pomogą w razie wystąpienia problemów.

 

 

PYTANIE: Czy jest możliwość sprawdzenia, jak pies reaguje na koty?

ODPOWIEDŹ: Nie ma skutecznej w 100% metody sprawdzenia reakcji psa na koty. Decydując się na adopcję psa do domu, gdzie mieszka kot, należy liczyć się z możliwością wystąpienia problemów w ich relacji. Jeśli jednak tak się zdarzy, adoptujący może liczyć na pomoc i porady behawiorysty oraz wolontariuszy.

 

 

PYTANIE: Skąd schronisko ma pieniądze na działalność?

ODPOWIEDŹ: Z budżetu miasta.

 

 

PYTANIE: Czy schronisko może przyjąć 1% podatku?

ODPOWIEDŹ: Niestety nie, ponieważ schronisko "Na Paluchu" nie jest organizacją pożytku publicznego (a tylko takim instytucjom można przekazać 1%), tylko jednostką budżetową miasta stołecznego Warszawy. Schronisko można jednak wesprzeć finansowo, wpłacając darowiznę na konto podane na jego stronie internetowej lub przekazać dary rzeczowe (czyli koce, posłania lub karmę). Wykaz aktualnie potrzebnych schronisku rzeczy znajduje się na jego stronie internetowej, w zakładce "Czego potrzebujemy".

 


PYTANIE: Czy jeśli znajdę psa np. w Raszynie, ale 500 metrów od schroniska, to mogę przywieźć go na Paluch? / Dlaczego nie przyjmujecie psów spoza Warszawy?

ODPOWIEDŹ: Każda gmina ma podpisaną umową z innym schroniskiem. Do schroniska "Na Paluchu" trafiają wyłącznie psy znalezione na terenie Warszawy.

 

PYTANIE: Czy jeśli ktoś nie może / nie chce już zajmować się swoim psem, może oddać psa do schroniska? / Dlaczego nie? Lepiej żebym przywiązał go do drzewa w lesie?

ODPOWIEDŹ: Nie można oddać swojego psa do schroniska (możliwy jest jedynie zwrot psa, którego ktoś wcześniej ze schroniska "Na Paluchu" adoptował). Gdyby było inaczej, schronisko "pękałoby w szwach". W sytuacji, gdy ktoś nie chce / nie może zajmować się swoim psem, powinien szukać mu innego domu.

Opracowała: Małgorzata Nowacka, behawiorysta